«Важливо, щоб наші фермери та сільгоспвиробники максимально скористалися можливостями підтримки з бюджету», – Віталій Загайний

Про фінансову підтримку, яку можуть отримати аграрії Львівщини йшлося сьогодні в межах робочої наради заступника голови Львівської ОДА Віталія Загайного з представниками РДА та територіальних громад.

«Сьогодні ми можемо підбити своєрідні підсумки за перше півріччя активності використання регіональних та державних допомог, які адресовані власне фермерським господарствам та іншим суб’єктам агропромислового виробництва області. Хочу нагадати, щоб в межах обласного бюджету є видатки, які передбачають підтримку суб’єктів агропромислового ринку. Це – 20,3 млн грн, які розподілені між різними фінансовими інструментами. Таких інструментів є 12, з них 9 – це ті, які будуть цікаві для фермерів в ОТГ. Окрім регіональної програми є і державна підтримка. Так цього року її збільшили на пів мільярда гривень. Тут є низка програм, які можуть якісно використати і фермери, і сільгосппідприємства. Для Львівської ОДА принципово, щоб наші фермери та сільгоспвиробники максимально скористалися можливостями підтримки з бюджету»,- зазначив заступник голови.

Як розповіла керівник департаменту агропромислового розвитку Львівської ОДА Тетяна Гетьман щороку Львівщина нарощує фінансування в частині підтримки аграріїв регіону.

Так, сьогодні є два напрямки підтримки, фінансовим ресурсом яких фермери вже можуть скористатися: з державного та обласного бюджетів.

«Обласна програма спрямована в першу чергу на суб’єктів мікро та малого господарювання аграрного бізнесу основною діяльністю яких є виробництво с/г продукції. Державною програмою ж можуть користуватися всі: і малі і середні і великі фермерські господарства-виробники. Деякі напрямки перетинаються, але загалом обидві програми охоплюють всі напрямки, які на сьогодні працюють і активно розвиваються в Україні»,- зазначила керівник департаменту.

Так, цьогоріч з державного бюджету на підтримку агропромислового комплексу виділили 4,5 млрд грн, що на 0,5 млрд грн більше у порівнянні з минулим роком.

Серед нових напрямків підтримки галузі тваринництва – спеціальна бюджетна дотація за приріст поголів’я корів власного відтворення. Вона надаватиметься суб’єктам господарювання, які юридичними особами і власниками корів, за кожну прирощену корову власного відтворення станом на 1 липня поточного року у порівнянні з наявним поголів’ям корів станом на 1 січня. Розмір дотації 30- тис грн за одну голову.

Також це спеціальна бюджетна дотація за утримання кізочок, козематок, ярок та вівцематок. Тут розмір дотації тисяча гривень за одну голову.

Надалі державні програми планують доповнити новими напрямами фінансової підтримки. Такими як:

– здешевлення страхування сільськогосподарських культур;

– підтримка органічного виробництва;

– дотація за посіви нішевих культур (гречка);

– промислове картоплярство.

Своєю чергою, з обласного бюджету на виконання заходів Комплексної програми підтримки та розвитку сільського господарства у Львівській області на 2021-2025 роки виділили 20,3 млн грн. Так станом на 15 липня заходи програми виконали на суму 4,9 млн грн. (24,1%), профінансували – 4,7 млн грн (23,1%).

Керівник департаменту агропромислового розвитку окремо зупинилась на можливості отримання органами місцевого самоврядування субвенції на заходи з поліпшення громадських пасовищ.

Умовою для отримання фінансування є рішення громади про створення такого пасовища з метою задоволення потреб громади та наявність проекту землеустрою земельної ділянки комунальної форми власності та її реєстрація, наявність проектно-кошторисної документації на роботи з поліпшення пасовищ.

Фінансову підтримку надають за рахунок коштів, як надходять до спецфонду обласного бюджету у вигляді субвенції ОМС. Заявки ОМС можуть подати до 1 вересня.

«Департамент провів зустрічі щодо можливостей підтримки з представниками райдержадміністрацій, територіальних громад та аграріями в кожному районі області. Уся інформація щодо можливої підтримки є на сайті Львівської ОДА. Також ми закликаємо керівників РДА, ОМС активно інформувати мешканців територій щодо наявних можливостей. Адже це дієва практична допомога для розвитку господарства на територіях, відтак в цілому агропромислового сектору Львівщини», – зазначила Тетяна Гетьман.

Довідково

В області здійснюють діяльність 1,2 тис агроформувань, з яких 787 фермерських господарств, в тому числі зареєстровано 45 СФГ (без статусу юрособи).