Чи не від початку повномасштабної війни українці чують про небезпеку радіації. У разі радіаційної аварії МОЗ має забезпечити людей пігулками йодиду калію, який нейтралізує дію радіоактивного йоду на організм.
Що важливо знати громадянам зараз? У разі радіаційної аварії потрібно залишатися в приміщенні або, якщо громадяни знаходяться поза приміщенням, терміново до нього зайти, щільно закрити вікна, двері, вентиляційні отвори тощо. Підготувати запаси води і стежити за оповіщеннями офіційних джерел.
Допоки немає сповіщення від офіційних органів влади про евакуацію чи йодну профілактику, приймати пігулки не потрібно, адже це може бути шкідливо для здоров’я.
У разі будь-якої загрози чи викиду радіації, українців негайно проінформують про потребу в пігулках і місця, де їх можна отримати. Повідомлення оприлюднять офіційні органи влади та ДСНС через офіційні канали: радіо, телеканали, на офіційних сайтах тощо, тому слід подбати про наявність мобільного інтернету, теле- та радіозв’язку.
Приймати пігулки просто зараз, “для профілактики”, не можна. Препарат діє лише короткий проміжок часу і може спричинити порушення функції щитоподібної залози, заблокувати її роботу, а коли настане час екстреної йодопрофілактики, вона вже не матиме ефекту. Ефективне прийняття препарату за 6 годин до можливого ураження радіоактивним йодом та 8 годин після такого ураження.
Коли відбувається викид радіації, у повітря потрапляє радіоактивний йод, який має згубний вплив на щитоподібну залозу і саме йодид калію (а не будь-які препарати, що містять йод) блокує щитоподібну залозу і перешкоджає накопиченню радіоактивного йоду в організмі.
Поради МОЗ та лікарів:
- Приймати йодид калію треба лише після офіційного оповіщення і лише одноразово.
- Оптимальний ефект препарат має при прийомі не раніше, ніж приблизно за шість годин (щонайменше за три години) до того, як радіоактивна хмара сягне території.
- Йодид калію залишається ефективним і одночасно з надходженням хмари і також протягом шести-восьми годин після.
- Через 14 годин після зараження радіоактивним йодом ефективність йодної профілактики зменшується до 50%.
- Через 24 години йодна профілактика не ефективна.
Які дози пігулок калію йодиду приймати:
– діти від одного місяця до трьох років — 32 мг;
– діти 3-12 років — 62,5 мг;
– підлітки 12-13 років та дорослі до 40 років — 125 мг.
Людям віком понад 40 років — за винятком вагітних жінок або тих, які продовжують грудне вигодовування — приймати калію йодид не потрібно: в такому віці щитоподібна залоза не накопичує радіоактивний йод, а прийом йодиду калію може призвести до порушень функції щитоподібної залози, зокрема гіпотеріозу.
Якщо станеться надзвичайна ситуація, всі жителі України зможуть отримати пігулки у відповідних пунктах видачі.