k2FtbBdWr1

Впровадження архітектурної доступності та інклюзивності в територіальних громадах України

Післявоєнна відбудова українських громад має базуватися на комплексному підході, одним з основних напрямків якого буде безбар’єрність.

«Наші громади мають стати максимально комфортними для проживання людей. Для цього потрібно не тільки відбудувати сучасне, енергоефективне житло, а й забезпечити доступність будівель, об’єктів благоустрою та транспортної інфраструктури для всіх громадян», — наголосила Наталія Козловська.

Заступниця міністра регіонального розвитку України зазначила, що відомство постійно працює над удосконаленням нормативної бази в будівництві щодо створення безбар’єрного простору.

Зокрема, цього року впроваджена зміна до ДБН «Інклюзивність будівель і споруд», що є основоположним для вимог до будівництва всіх типів об’єктів без винятку, а також норми будівництва та реконструкції закладів освіти, дошкільної освіти та благоустрою територій.

Ці ДБН оновлені з урахуванням найкращого європейського досвіду та встановлюють сучасні вимоги доступності, що відповідає Національній стратегії створення безбар’єрного простору в Україні до 2030 року, розробленої в межах ініціативи Першої леді України Олени Зеленської.

Окрім того, триває впровадження нових та гармонізації європейських стандартів у доступності об’єктів фізичного оточення, які, серед іншого, стосуються обстеження доступності для маломобільних груп населення закладів охорони здоров’я та громадських будівель та проєктування «зон безпеки» у громадських будівлях і спорудах.

Ухвалення цих нормативних документів заплановане до кінця поточного року.

Як зазначила Наталія Козловська, під час нового будівництва, реконструкції чи капітального ремонту важливо забезпечити виконання вимог законодавства та будівельних норм щодо безбар’єрності.

Такий механізм передбачає законопроєкт №5655, який наразі очікує розгляду парламентом у другому читанні.

«Законопроєкт дійсно реформаторський та має змінити на краще правила для усіх учасників сфери містобудівної діяльності. Документ, зокрема, передбачає жорсткий контроль за незаконними забудовами та посилює відповідальність всіх учасників процесу за порушення у будівельній сфері», — наголосила Наталія Козловська.

Нагадаємо, що з 1 вересня в Україні набули чинності оновлені державні будівельні норми щодо створення безбар’єрного простору в Україні, які були затверджені Мінрегіоном у 2021 році. Йдеться про ДБН «Інклюзивність будівель і споруд. Основні положення», а також норми щодо будівництва та реконструкції закладів освіти, дошкільної освіти та благоустрою територій.