k2FtbBdWr1

130-річчя від заснування: у Гарнізонному храмі лунали твори Львівського Бояна

Вчора у Львові відбувся завершальний етап реалізації проєкту мистецько-концертна програма «… ЩОБ СЛУЖИТИ РОЗВОЄВІ НАШОЇ СПІВОЧОЇ КУЛЬТУРИ», присвяченого 130-річчю від заснування «Львівського Бояна». Твори найстаршого хорового колективу України лунали у Гарнізонному храмі святих апостолів Петра і Павла.

Так, упродовж 4-ох тижнів за ініціативи благодійної організації «Фундація «Андрей» та за участі солістів, камерного оркестру та хору Заслуженої академічної капели України «Трембіта» відбулись 4 концерти у містах Яворів, Трускавець, Старий Самбір і Львів, якими охопили приблизно тисячу глядачів.

«Львівський Боян – це видатне музичне товариство, що має свою унікальну історію творчості, яке сконцентрувало у собі майже все музичне життя Галичини. Окрім організації свят, конкурсів та концертів, товариство заснувало також музеї, музичні школи, бібліотеки та нотне видавництво», – зазначив голова благодійної організації «Фундація «Андрей» Михайло Перун.

Нагадаємо, що відзначення 130-річчя «Львівського Бояна відбувалось в межах реалізації проєктів, що стали переможцями у конкурсі серед інститутів громадянського суспільства за фінансової підтримки Львівської облдержадміністрації.

Довідково:

Музичне товариство «Львівський Боян» створили студентські хори під керівництвом Остапа Нижанківського.

Засновниками товариства стали відомі особистості: композитор, диригент, політичний і громадський діяч Анатоль Вахнянин, подружжя етнографа Володимира і діячки жіночого руху в Галичині Герміни Шухевич, дружина радника двору і політичного діяча Олександра Барвінського – Євгенія Барвінська, адвокат Стефан Федак, філолог Олександр Колесса, подружжя піаністки і письменниці Олесі Бажанської та адвоката Лонгина Озаркевича, інженер Роман Ганінчак.

Створення товариства спричинило заснування його філій у містах Галичини і Буковини – процес, який найактивніше тривав протягом останньої декади ХІХ – початку XX ст. У  1903 р. на базі “Боянів” було утворено Союз співацьких і музичних товариств (від 1907 р. Музичне товариство  ім. М.Лисенка).

Тоді ж на базі Товариства заснували й Вищий музичний інститут ім. М. Лисенка, який опікувався фаховою музичною освітою, будучи поряд із Таємним українським університетом у 20-х рр. XX ст. і Греко-католицькою Богословською академією у Львові в 30-х рр. XX ст. єдиними суто українськими навчальними закладами вищого типу в  Галичині зазначеного періоду.