Світова архітектура демонструє приклади того, якими незвичайними і цікавими можуть бути будівлі і споруди, яким функціональним і одночасно привабливим з естетичної точки зору може бути наш простір у місті. Деякі ідеї здаються просто фантастичними і нереальними.
Звичайно, не все і не всюди це можливо на даний момент в Україні, однак тенденції намічені. Сталося головне: стало більше уваги приділятися простору навколо людини, приходить розуміння важливості зовнішнього вигляду і якості навколишнього оточення, а саме – об’єктів архітектури.
Сьогодні ми познайомимо вас з поки ще рідкісними в нашій країні, але вже реально існуючими українськими об’єктами будівництва, що дійсно заслуговують уваги. Поки що не можна говорити про глобальну тенденцію, скоріше – приємні винятки з правил, які вже тішать жителів наших міст з легкої руки талановитих архітекторів і їх творчих команд.
Інформаційно-ресурсний Центр Митрополита Андрея Шептицького (місто Львів, 2017 рік).
Оригінальне, свіже архітектурно-будівельне рішення. У Центрі знаходяться освітні аудиторії, вільні зони і бібліотека з фондом близько 146 тисяч книг, більша частина яких – у вільному доступі.
Головні принципи проекту – відкритість, якої так мало в нашій країні зараз, вільний доступ для всіх бажаючих, комфортне безбар’єрне середовище для людей будь-якого віку, потреб і можливостей. Просторі світлі зали, панорамні вікна і продумана до дрібниць організація території навколо будівлі – все це насправді створює доступну і зручну зону для роботи і навчання.
Це приємний і в той же час прогресивний об’єкт нерухомості Львова, хоча і частково релігійний. Центр відкритий на території Українського Католицького університету, і просто поруч з ним стоїть церква. Кілька років тому тут вдало проводилися лекції української конференції TED talks (з виступами спікерів можна ознайомитися в мережі YouTube).
Експозиція «Земля вовків і ведмедів» в Зоопарку (місто Черкаси).
Новий архітектурний комплекс являє собою простий і лаконічний простір максимально наближений до природного середовища, де співіснують вовки, ведмеді та видри. Принцип зануреної експозиції дозволяє відвідувачам зоопарку спостерігати за життям тварин не скрізь залізні прути, а прямо з центру території. Тут тварини не відчувають утиску: обмеження простору на цій території передбачене не для звірів, а для людини. Неймовірно сміливий і цікавий проект в українській глибинці, який варто відвідати.
- Бізнес-центр IQ (місто Київ).
Єдиний в Україні Бізнес-центр класу «А +», який формує сучасний архітектурний вигляд міста-столиці. Виглядає будівля стильно і солідно: за це відповідають глибокий чорний колір, оригінальна форма і неординарні дизайнерські рішення оформлення фасаду та покрівлі. БЦ пропонує свої простори для тих, хто пред’являє високі вимоги до комфорту та якості сервісу і може собі це дозволити.
Всередині будівлі виникає відчуття, ніби знаходишся в центральному холі дорогого готелю. Щоб відчувати себе тут комфортно, ймовірно, потрібно ментально бути на відповідному рівні. Для тих, кому не звикати до строгої обстановки, інноваційних рішень на кожному кроці і сучасних тенденцій в архітектурі, тут можна орендувати офіс.
З вікон бізнес-центру IQ відкриваються неймовірні види на мальовничий Дніпро і монументальну скульптуру «Батьківщина-мати».
- Житловий будинок по вулиці Єфремова, 26 (місто Львів, 2018 рік).
Один з найбільш прогресивних проектів, в якому можна придбати квартиру у Львові. Проста і одночасно оригінальна архітектура, мікс справжньої старовини і сучасного дизайну, приємна гармонія – все це змушує засумніватися в тому, що цей будинок знаходиться в Україні, а не в одному з великих європейських міст.
Будівля являє собою основу жовтого кольору – маєток 18 століття, який неодноразово зазнавав змін і перебудови, але зміг зберегти свою самобутність. Архітекторами був зроблений вибір на користь концепції Юліана Чаплинського: відобразити силует маєтку австрійського періоду, залишивши головний фасад в новому багатоквартирному будинку, зведеному на його основі.
Ця будівля наочно демонструє, що реконструкція старих будинків в новому стилі в архітектурі Львова можлива і у будь-якому разі куди краще дешевої імітації ліпнини з пінопласту. Враження не псують навіть не найвдаліша плитка навколо будівлі, газові труби і відкритий ґрунт. Навколо будівлі – вулиця, що була споруджена на початку 20 століття, що лише посилює головну ідею концепції.
- Дитячий сад LeapKids (місто Київ, 2017 рік).
Освітній центр для найменших жителів столиці знаходиться на території сучасного ЖК «Новопечерські Липки» в одному з найдорожчих і найпрестижніших районів Києва – Печерському. Вартість навчання та якість послуг дитсадка в контексті нашої теми ми не обговорюємо, зате захоплюємося архітектурою і високою технологічністю садка. Ось якою може бути українська архітектура, яким може і повинен бути дитсадок 21 століття!
Головна філософська думка архітекторів і дизайнерів – «Збережи рослини на Землі!». З висоти пташиного польоту садок виглядає як іграшковий об’єкт з комп’ютерної гри типу «Сімпсонів». На території дитсадка 12 різних ігрових майданчиків, більше схожих на казкові пейзажі. Вікна саду оформлені у вигляді листочків дерев, всередині, крім сходів, є труба-гірка, інтерактивні простори – діти у захваті!
Дитячий садок LeapKids – найкраща новобудова України для малюків не тільки зовні. У дитсадку максимально впроваджені сучасні технології: самостійний видобуток води з свердловин, скляні стелі, станція, що генерує тепло, сонячні батареї, труби з холодною водою у стелі, з гарячою – у підлозі. Все це дозволяє опалювати садок, не пересушуючи повітря, і охолоджувати без небезпечних протягів. Передбачені пароконвектомат для приготування корисної їжі, промислова мийка для очищення і дезінфекції посуду під високим тиском і гарячою водою температурою 80 °C.
- Регіональний центр надання послуг (місто Харків). Ведучий архітектор – Дмитро Фоменко.
Створювати нове завжди легше, ніж перероблювати старе. Саме таке завдання стояло перед командою: стару будівлю часів радянської епохи перетворити в сучасний проект. Будова була в відверто убогому стані. Швидше, це був залізобетонний каркас, який змогли трансформувати в приємну для очей, цікаву і функціональну будівлю відповідно до нових тенденцій будівництва будинків в Україні і світі. Будова кардинально змінилася і зовні, і всередині, зібравши в собі безліч цікавих рішень.
- Інноваційний простір Unit City (місто Київ).
«Якби я жив в Україні, то вчився б саме в UNIT Factory». Так висловився про цей об’єкт американський винахідник-програміст Стів Возняк. Unit City – це територія, в повітрі якої витає дух інновацій, сучасних технологій, відкриттів і винаходів. Нетиповий, новий проект для України, де навчаються вже понад 800 студентів. Unit City – це закритий клуб, стати резидентом якого може кожен за однієї умови: здатність генерувати і розвивати ідеї у будь-якій сфері.
Масштабний проект, який створюється на базі старого заводу з урахуванням новітніх трендів на ринку будівництва. Вже зараз тут багато цікавого – офісні і житлові приміщення, території під відкритим небом з повноцінною інфраструктурою «місто в місті». Остаточний результат ми побачимо орієнтовно ближче до 2025 року. Це проект, який допомагає кардинально змінити світ!
- Pechersk School International (місто Київ).
Міжнародна школа для дітей віком від 3 до 18 років. Тут навчаються в основному сини та доньки політиків, дипломатів, бізнесменів різних країн світу (в списку більше 40 держав). Для більшої частини населення України навчання тут, на жаль, недоступне з матеріальних міркувань. Але ми говоримо про простір навколо і всередині школи, який мало схожий на вигляд звичних для нас середньо-освітніх навчальних закладів.
Тут впроваджені сучасні тенденції в будівництві, дизайн-код всього приміщення і території. Тут хочеться перебувати, вчитися і будувати майбутнє – своє і своїх дітей! Школа зайняла 1-е місце в номінації «Архітектура громадських просторів» на Конкурсі Української урбаністики Ukrainian Urban Awards.
- Театр на Подолі (місто Київ).
Було багато розмов про цю будівлю, не всім вона подобалася в різні роки її існування. Так, в 2015 з несправжньою ліпниною вона виглядала примітивно і дешево. Пізніше будівля пройшла через чергову трансформацію, що призвело до створення унікального архітектурного об’єкта з дивовижною простотою і суворістю форм і фарб!
Фасад будівлі придбав кутові форми, всередині будівля живе – так і хочеться виступити з промовою або подивитися «Шість характерів ненаписаної комедії»! Зараз ансамбль виглядає дуже лаконічно і цікаво у будь-який час дня і ночі. Цього року зайняв 1-е місце в категорії «Архітектура соціально-культурних об’єктів» на Ukrainian Urban Awards.