Сьогодні, в перший день літа разом з Міжнародним днем захисту дітей, відзначають Всесвітній день молока.
Вперше це свято відзначили у 2001 році за пропозицією Продовольчої і сільськогосподарської організації ООН. З тих пір традиція отримала широке поширення в багатьох країнах світу, зокрема в Україні.. Мета свята- популяризація молока і молочних продуктів серед людей, а також інформування населення про діяльність, пов’язану з молоком і молочним виробництвом.
Молоко є унікальним продуктом за своєю живильною цінністю і при тому воно чудово засвоюється в організмі людини. Це найбільш збалансований і незамінний продукт, особливо для харчування дітей та літніх людей.
«Львівщина дещо відрізняється від інших областей у виробництві молока в тому, що 93% його виробляється в особистих селянських господарствах, які утримують понад 90% поголів’я корів всього по області. Частка сільськогосподарських підприємств у загальному обсязі виробництва молока займає всього 7 %. Виробництво молока на одну особу в рік становить 192 кг, тобто фізіологічну потребу населення ми забезпечуємо на 50 %. А для забезпечення фізіологічної потреби населення області в молоці і молокопродуктах у повному обсязі необхідно виробляти не менше 1 млн. тонн молока”, – наголосила директор департаменту агропромислового розвитку облдержадміністрації Тетяна Гетьман.
За її словами, щороку в області і в цілому по Україні поголів’я корів скорочується, і відповідно виробництво молока зменшується. Тому, розвиток галузі молочного скотарства в області сьогодні є пріоритетним завданням, і направлений на збільшення поголів’я корів і виробництва продукції за рахунок введення в експлуатацію нових тваринницьких об’єктів, утримання маточного поголів’я корів з продуктивністю 5000 кг і вище молока на корову в рік, шляхом трансформації особистих селянських господарств з поголів’ям 5-10 корів у сімейні фермерські господарства з поголів’ям 30-50 корів та залучення фінансового ресурсу державних та регіональних програм підтримки на розвиток виробничої бази.
“Держава активно підтримує сільгосптоваровиробників у галузі тваринництва, і програми підтримки спрямовані на підтримку розвитку малих товаровиробників, зокрема на збільшення кількості поголів’я молочного стада та виробництва молока, підвищення рентабельності виробництва і прибутковості виробників. На сьогоднішній день зацікавленість особистих селянських господарств до офіційної реєстрації сімейних фермерських господарств та участі у програмах підтримки зростає”, – додалаТетяна Гетьман.
Довідково:
Цікаві факти про молоко:
* Питне молоко — найпоширеніший молочний продукт, вироблений в світі.
* Корова в середньому дає 90 склянок молока в день.
* Молоко стає білим через білок казеїну, який в ньому міститься. Казеїн утворює частинки кулястої форми — міцели, які забарвлюють молоко в білий колір.
* Білки коров’ячого молока здатні зв’язувати токсини в організмі. Тому досі люди, що працюють на шкідливих виробництвах, отримують безкоштовне молоко.
* Всесвітня асоціація охорони здоров’я рекомендує вживати 330 кілограмів молочних продуктів (у перерахунку на молоко) на рік. Найвищий рівень споживання молочних продуктів на душу населення в минулому році показала Фінляндія (391 кілограм), а найнижчий — Китай (всього лише 30 кілограмів).
* Щоб залишатися здоровими, необхідно вживати три молочні продукту в день, адже саме в них міститься 80% від добової норми споживання кальцію для дорослої людини.