16 листопада 2022 року Верховна Рада ухвалила Закон (проєкт № 5748) «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запобігання та протидії мобінгу (цькуванню)».
Своїм рішенням Парламент встановив, що систематичні (повторювані) тривалі умисні дії або бездіяльність роботодавця, окремих працівників або групи працівників трудового колективу, які спрямовані на приниження честі та гідності працівника, його ділової репутації, є порушенням українського законодавства.
Психологічний та економічний тиск, ворожа та образлива атмосфера щодо людини – неприпустимі в цивілізованому суспільстві нашої країни.
Типові ознаки мобінгу:
повторюваність діяння;
наявність сторін – кривдник, потерпілий (жертва цькування), спостерігачі (за наявності);
дії або бездіяльність кривдника, наслідком яких, зокрема, є заподіяння моральної шкоди, приниження, страх, тривога, підпорядкування потерпілого інтересам кривдника, та/або спричинення соціальної ізоляції потерпілого, примушування до зміни місця роботи.
Закон зобов’язує роботодавця вживати заходи для забезпечення безпеки і захисту фізичного та психічного здоров’я працівників, здійснювати профілактику ризиків та напруги на робочому місці, організовувати інформаційні, навчальні та організаційні заходи із запобігання та протидії мобінгу (цькування).
Закон запроваджує адміністративну відповідальність за систематичне застосування різних форм мобінгу до працівника.
Передбачені умови, за яких роботодавець має відшкодувати моральну шкоду працівнику, який зазнав відповідного цькування.
Працівникові, який вирішив звільнитися через мобінг, Закон гарантує виплату вихідної допомоги у суму не менше тримісячного середнього заробітку за рахунок роботодавця.