k2FtbBdWr1

Чому важливо пильнувати родимки та на що потрібно зважати

Травень – місяць обізнаності про меланому – один із найнебезпечніших типів раку шкіри. Меланома – це злоякісне новоутворення, яке розвивається з пігментних клітин меланоцитів та найчастіше вражає шкіру. Проте в окремих випадках меланома може розвиватися й на слизових оболонках, під нігтями, на райдужці ока, а далі – через лімфу і кров – вражати майже всі органи. Меланома може виникати не лише там, де є родимка, але й у місцях, де її немає.

За даними Національного канцер-реєстру України, у 2020 році були зареєстровані 2422 випадки меланоми, трохи більше ніж третину випадків – 37,7 % – виявили під час профілактичних оглядів.

Тому дуже важливо регулярно оглядати шкіру свою і своїх близьких – це допоможе вчасно виявити підозрілі зміни. 

Для самодіагностики в усьому світі застосовують шкалу «ABCDE»:

A (ASYMMETRY, АСИМЕТРІЯ). ЯКЩО ВІЗУАЛЬНО РОЗДІЛИТИ РОДИМКУ АБО ПЛЯМУ НА ШКІРІ НАВПІЛ, ЧИ ВИГЛЯДАЮТЬ ПОЛОВИНКИ ОДНАКОВО? ЯКЩО НІ – ЦЕ МОЖЕ БУТИ ЗАГРОЗЛИВОЮ ОЗНАКОЮ.

B (BORDER, МЕЖА). МЕЖА РОДИМКИ МАЄ БУТИ РІВНОЮ ТА ЧІТКОЮ. ЗУБЧАСТІ ЧИ НЕРІВНІ КРАЇ РОДИМКИ – ПРИВІД ДЛЯ ЗАНЕПОКОЄННЯ.

C (COLOR, КОЛІР). ЯКЩО РОДИМКА ЗМІНИЛА ЗАБАРВЛЕННЯ (НАПРИКЛАД, З’ЯВИЛОСЯ ПОЧЕРВОНІННЯ) ЧИ ПРОСТО МАЄ НЕРІВНОМІРНИЙ КОЛІР – ЦЕ ПРИВІД ЗВЕРНУТИСЯ ДО ЛІКАРЯ.

D (DIAMETER, ДІАМЕТР). ПОМІТИЛИ, ЩО РОДИМКА ПОЧАЛА ЗБІЛЬШУВАТИСЯ? АБО БІЛЬША ЗА РОЗМІР ГОРОШИНИ (5-6 ММ) – СПОСТЕРІГАЙТЕ І СКОНТАКТУЙТЕ ЗІ СПЕЦІАЛІСТОМ.

E (EVOLVING, РОЗВИТОК). ПРИВОДОМ ПОРАДИТИСЯ З ЛІКАРЕМ ТАКОЖ Є ТЕ, ЩО РОДИМКА АБО ПЛЯМА НА ШКІРІ ЗМІНИЛА КОЛІР, РОЗМІР ЧИ ФОРМУ УПРОДОВЖ ОСТАННІХ КІЛЬКОХ ТИЖНІВ АБО МІСЯЦІВ.

Найпоширенішою ознакою меланоми є трансформації шкіри: нові родимки або зміни в старих, а також ураження шкіри, що довго не загоюються. Не нехтуйте профілактичними оглядами у свого сімейного лікаря та зверніться до нього у разі, якщо помітили якісь підозрілі зміни.