Територіальні громади продовжують отримувати комплексну консультаційну допомогу від експертів «U-LEAD з Європою». Фахівці громад Львівщини взяли участь в інформаційній сесії щодо надання соціальних послуг в умовах воєнного стану.

Захід організувала команда регіонального офісу U-LEAD у Львівській області. З представниками громад Львівщини працювали радники «U-LEAD з Європою Валерій Мікуліч та Інна Святна.

«Соціальні служби в територіальних громадах працюють в особливих умовах, але продовжують надавати послуги жителям. Ми отримували від громад чимало запитів щодо надання соціальних послуг та їх фінансування в період воєнного стану. Важливо, щоб громади продовжували й надалі надавати весь спектр соціальних послуг, а для цього їм слід розібратися з усіма питаннями, які виникають в умовах воєнного стану», – зазначила керівниця регіонального офісу U-LEAD у Львівській області Галина Хрущак.

За словами радника з питань децентралізації та місцевого самоврядування регіонального офісу «U-LEAD з Європою» у Житомирській області Валерія Мікуліча з першими викликами соціальна сфера ще зустрілася у 2014 році, а в нинішніх умовах вони збільшилися вдвічі.

«У законодавстві є чимало змін, з якими громадам слід бути добре ознайомленими, оскільки вони регламентуються особливості надання соціальних послуг в умовах воєнного стану», – зауважив експерт.

Надання соціальних послуг під час воєнного стану регламентують Указом Президента від 24 лютого 2022 року №64/2022, ст. 18 Закону України «Про соціальні послуги» та п.2 порядку організації надання соціальних послуг затвердженим Кабінетом Міністрів України від 01.06.2020 №587.

Як зазначив експерт, органи місцевого самоврядування в рамках законів України та Конституції України мають право самостійно визначати особливості організації та надання соціальних послуг.

«Територіальним громадам рекомендується надавати соціальні послуги екстрено (кризово). Безпосередньо надавачами таких послуг можуть бути центри соціальних служб та центри надання соціальних послуг», – додав Валерій Мікуліч.

Також експерт зупинявся на питаннях соціального супроводу сімей, які перебувають у складних життєвих обставинах та організації догляду вдома під час воєнного стану. Окремо розглядався блок питань щодо порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, включаючи надання допомоги та компенсації.

«Внутрішньо переміщені особи можуть звертатися до структурних підрозділів з питань соціального захисту населення, уповноважених осіб виконавчого органу сільських, селищних чи міських рад чи центрів надання адміністративних послуг. Вже після цього вносять відповідні дані та відбувається реєстрація в Єдиній інформаційній базі», – наголосив експерт.

Радниця з питань муніципальних фінансів та управління Регіонального офісу «U-LEAD з Європою» у Вінницькій області Інна Святна розповіла представникам територіальних громад про актуальні питання фінансування соціального захисту населення під час воєнного стану. Аналізували основні законодавчі акти, які сегментують фінансові питання та надавали роз’яснення щодо фінансування окремих статей.

Нагадаємо, що Програма для України з розширення прав і можливостей на місцевому рівні, підзвітності та розвитку «U-LEAD з Європою» спільно фінансується ЄС та його державами-членами Німеччиною, Польщею, Швецією, Данією, Естонією та Словенією для підтримки України на її шляху до зміцнення місцевого самоврядування. U-LEAD сприяє прозорому, підзвітному та багаторівневому управлінню в Україні, яке відповідає потребам громадян та розширює можливості громад.