Інформація для громадян України щодо взяття на консульський облік – у яких випадках це необхідно, які документи подаються, як знайти консульську установу тощо

Конcульський облік полягає в реєстрації у закордонній дипломатичній установі громадянина України, який постійно або тимчасово перебуває за кордоном шляхом:

• внесення даних про громадянина України до облікової картки та електронного реєстру громадян України, які постійно проживають або тимчасово перебувають за кордоном, що ведеться в ЗДУ за встановленою формою,
  • проставлення в дипломатичний паспорт України, службовий паспорт України, паспорт громадянина України для виїзду за кордон(далі – паспортний документ), проїзний документ дитини відповідної відмітки(штампу).

Консульський облік може бути постійний і тимчасовий.

Ha тимчасовий консульський облік може бути прийнято громадян, які проживають або перебувають у межах консульського округу і не оформили дозвіл про залишення на постійне місце проживання в уповноважених органах України.

Діти віком до 16 років приймаються на тимчасовий облік безкоштовно (протягом 1 робочого дня!).

Обов’язковому взяттю на тимчасовий консульський облік підлягають:

• діти, які до виїзду за кордон цілодобово проживали в будь-якому закладі для дітей (незалежно від того, чи мають вони статус дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування);
  • діти, влаштовані до сімей патронатних вихователів;
  • діти, влаштовані під опіку, піклування, в прийомні сім’ї або дитячі будинки сімейного типу;
  • діти, які виїхали за межі України в супроводі одного з батьків (без наявності згоди другого з батьків) або у супроводі баби, діда, сестри, брата, мачухи, вітчима чи інших людей, яких уповноважив лише один із батьків дитини.

Законодавством передбачено, що людина, у супроводі якої дитина залишила Україну, повинна звернутися до консульства протягом семи робочих днів після прибуття до остаточного пункту призначення. Рекомендується відразу після прибуття до мiсця перебування за кордоном повідомити вiдповiднi посольство чи консульство. Потім за першої можливості треба подати до посольства чи консульства документи, необхідні для взяття дитини на тимчасовий консульський облік.

Що треба зробити в першу чергу:

1. Знайдіть посольство чи консульство України, на територiï консульського округу якого ви перебуваєте.

2. Повідомте вiдповiднi посольство чи консульство засобами електронного зв’язку данi дитини, яку перевезено з України (ПІБ, дата народження дитини; заклад, в якому перебувала дитина в Украïнi; адресу проживання дитини за кордоном, вiдомостi щодо супроводжуючої особи та її статус, контакти супроводжуючої особи).

3. Ознайомтеся з офіційною інформацією на сайті або Facebook-сторінці консульства та дізнайтеся час консульського прийому та чи передбачений попередній запис на прийом.

4. Якщо запис передбачений, запишіться на прийом.

5. Підготуйте необхiднi документи.

6. Вчасно прибудьте до консульства.

Як знайти консульство:

Консульський облік громадян ведеться закордонними дипломатичними установами України відповідно до розподiлу консульських округів. Знайти вiдповiдне посольство чи консульство можна за посиланням https://mfa.gov.ua/…/Inozemni-diplomatichni-ustanovi-v… (або відскануйте QR-код на інфографіці).

У випадку зміни місця перебування дитини, супроводжуючий дорослий зобов’язаний повідомити про це посольство чи консульство, в якому дитина перебуває на обліку.

Якщо нова адреса дитини належить до консульського округу іншоï закордонноï дипломатичноï установи України, супроводжуюча особа має звернутися до цього посольства чи консульства щодо прийняття дитини на тимчасовий консульський облiк за новою адресою.

Які документи треба брати з собою:

• заява про прийняття на консульський облік(з 16 років – заява подається особисто (blank oblik.doc),
  • фотокартку розміром 35 х 45 мiлiметрiв iз зображенням обличчя дитини (зображення обличчя повинне становити від 70 до 80 відсотків загальної площі фотокартки, фон-білий або свiтло-сірий);
  • паспорт громадянина України для виїзду за кордон, виданий на iм’я дитини (за наявностi): паспорт громадянина України, виданий на iм’я дитини (за наявності);
  • свідоцтво про народження або витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження дитини;
  • документ, виданий компетентними органами іноземної держави, який підтверджує перебування та адресу місця проживання дитини на території цієї держави (за наявностi);
  • оригінал вашого паспорта громадянина Украïни чи паспорта громадянина України для виїзду за кордон;
  • документи, що підтверджують ваші повноваження на супровід та представництво інтересів дитини за кордоном.