k2FtbBdWr1

Кір в Україні: як вберегтися?

Під час війни зростає імовірність спалаху багатьох інфекційних захворювань, особливо кору, що є одним із найзаразніших захворювань, відомих у світі.

Чим небезпечний кір?

Кір швидко передається від хворої людини повітряно-крапельним шляхом, тобто під час вдихання найдрібніших крапель слизу, які потрапили в повітря під час чхання, кашлю або розмови хворого. 9 з 10 невакцинованих людей, що контактують із хворим, можуть інфікуватися. Вірус кору може зберігати заразність в повітрі та на поверхнях до двох годин після того, як хвора людина залишила приміщення.

Яким може бути перебіг кору?

Інкубаційний період (від моменту потрапляння збудника до перших симптомів) хвороби становить в середньому 10–12 днів. Далі починається період захворювання з високою температурою, головним болем, нежитем, сухим кашлем, збільшенням лімфовузлів, запаленням слизової оболонки очей (сльозотеча, світлобоязнь, гнійні виділення), часто проносом та блюванням. На четвертий-п’ятий дні хвороби з’являється червоний висип — спочатку на шкірі голови й обличчя, а згодом — по всьому тілі. Хвороба із симптомами триває до чотирьох тижнів і довше.

Як захиститися від кору?

Ліків, які б були ефективними та доступними і діяли на вірус кору, — немає. Єдиний надійний захист від цієї небезпечної хвороби — вакцинація.

Із серпня 2023 року тривають посилені заходи з імунізації, щоби захистити якомога більше дітей і запобігти епідемії. Зокрема у м. Львові працюють 2 мобільні бригади з вакцинації в «СПІЛЬНО точках ЮНІСЕФ», де проводять щеплення проти кору комбінованою вакциною КПК:

  • Центр Довженка, пр. Червоної Калини, 81, 2 поверх

Графік роботи: понеділок, середа, п’ятниця з 10:00 по 14:00

Можна вакцинуватися від:

📌кору, паротиту та краснухи (КПК),

📌гепатиту В (ЕУВАКС В),

📌поліомієліту (ІПВ),

📌дифтерії та правця (АДП та АДП-м),

📌дифтерії, правця та кашлюка + гемофільної інфекції, гепатиту В (Пента хіб)

  • Фільм Центр, парк «Горіховий Гай», вул. Володимира Великого, 14А

Графік роботи: понеділок, вівторок, п’ятниця з 10:00 по 14:00

            Можна вакцинуватися від:

📌кору, паротиту та краснухи (КПК),

📌гепатиту В (ЕУВАКС В),

📌дифтерії та правця (АДП та АДП-м)

Щеплення проти кору можна отримати в кожному кабінеті щеплень закладів охорони здоров’я Львівського району.

КІР, ВІТРЯНКА,СКАРЛАТИНА ЧИ КРАСНУХА: ЯК ЗРОЗУМІТИ, ЩО ЗА ХВОРОБА ВРАЗИЛА ВАС АБО ВАШУ ДИТИНУ?

КІР:

Перші елементи висипу з’являються за вухами, на переніссі, на обличчі. Висип при кору плямисто-папульозний, сильний, місцями він зливається, розміщується на незміненому фоні шкіри. Характерною є етапність появи висипу, спочатку на обличчі та шиї, потім на тулубі і, нарешті, на кінцівках.

ВІТРЯНКА:

Висип при вітряній віспі нагадує водянисті пухирці, схожі на краплі роси. Вони можуть бути як рясними, так і одиничними, і часто викликають свербіж.Висипання починається в районі гpyдей і спини і поступово поширюється на обличчя, голову і кінцівки. Причому на голові висип з’являється під волоссям.

СКАРЛАТИНА:

Висип з’являється на 1-2 день хвороби. Найбільше висип сконцентрований на згинальних поверхнях кінцівок, природніх складках, передній і боковій поверхні шиї, боковій поверхні тулуба, животі. Особливістю шкірних змін при скарлатині є відсутність висипу біля носа і губ.

КРАСНУХА:

Плямисті або плямисто-папульозні, рожеві висипання змінного характеру, спочатку на обличчі (зазвичай спочатку за вухами) та тулубі, через 1–2 дні на кінцівках.На обличчі нагадує висипання під час кору (елементи зливаються), але захоплює також шкіру між складками щік (трикутник Філатова), на тулубі більше подібна до скарлатинозної висипки. Може супроводжуватися свербіжем. Минає через 2–3 дні, не залишає пігментації, може з’явитися незначне злущення шкіри.

Діти мають отримати 2 дози вакцини КПК:

– Перша доза ⇒ у віці 12 місяців

– Друга доза ⇒ у віці 6 років.

Це рекомендований вік для щеплення.

Однак діти старше 6 років також можуть отримати щеплення з інтервалом один місяць між першою та другою дозами.

Вакцину КПК можна вводити одночасно з іншими вакцинами.

Перш ніж проходити щеплення вакциною КПК, деяким людям слід проконсультуватися з лікарем, а саме:

• Особам, хворим на ВІЛ/СНІД або інші захворюваннями, що уражають імунну систему;

• Тим, хто проходить лікування препаратами, які впливають на імунну систему, наприклад, стероїдами, протягом 2 і більше тижнів;

• Хворим на рак;

• Тим, хто проходить лікування від раку за допомогою променевої терапії або лікарських препаратів;

• Тим, хто має низький рівень тромбоцитів (захворювання крові);

  • Люди, яким нещодавно робили переливання крові або отримали інші препарати крові, повинні проконсультуватися з лікарем і дізнатися, коли вони можуть пройти щеплення вакциною КПК;
  •  Вагітним жінкам слід відкласти щеплення до народження дитини. Жінкам рекомендується уникати вагітності протягом 4 тижнів після отримання вакцини КПК.