k2FtbBdWr1

“Любов НЕ б’ється” – до Дня Святого Валентина на Львівщині стартував проєкт із протидії домашньому насиллю

На Львівщині стартував проєкт “Любов НЕ б’ється”, який має на меті підняти у публічну площину тему домашнього насилля. Управлінці, поліція, соціальні працівники, психологи, юристи і представники профільних громадських організацій разом розпочинають інформаційну кампанію та напрацьовують дорожню карту для того, аби убезпечити дорослих і дітей від можливих фізичних посягань. Тому найважливіші завдання – витягнути на світло те, про що, зазвичай, не говорять, а отже, за що і не осуджують. Також учасники проєкту мають за мету запропонувати жертвам домашнього насилля шляхи виходу з кризових ситуацій, якими можна скористатися саме на теренах Львівщини, і Львівського району зокрема.

“Домашнє насилля, на жаль, дуже часто є темою, яка за закритими дверима. Більше того – часто його жертви не вміють і не можуть знайти виходу зі складної ситуації та самі зазнають суспільного осуду. Під час воєнного стану людська психіка може бути ще більше нестабільною; наша область є прикордонною з ЄС, сюди прибувають тисячі внутрішньо-переміщених осіб, тут, як і всюди в Україні, також є економічний спад, що впливає на добробут та атмосферу в родинах… Тому саме зараз потрібно звернути на тему домашнього насилля ще більше уваги”, – каже начальник Львівської районної військової адміністрації Христина Замула.

Львівська районна військова адміністрація стала партнером проєкту, який реалізовує БФ «Перспектива Нова» за підтримки CommsHub Ukraine. В межах кількамісячної роботи, волонтери благодійного фонду планують разом із експертами створити дорожню карту, щоб допомогти тим, хто потерпає від домашнього насилля, а також видати інформаційні буклети, плакати, провести навчання для соціальних працівників всіх громад Львівського району, презентувати напрацювання журналістам і громадськості.

Відтак перша зустріч експертів проєкту відбулася вчора, 13 лютого. Її учасниками стали психолог Зоряна Кручак, спеціаліст Львівського обласного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді Тетяна Кунинець, начальник служби у справах дітей Львівського району Іванна Дяківнич, юрист, адвокат, яка займається справами, що стосуються домашнього насилля, Юлія Василик та начальник Львівської районної військової адміністрації Христина Замула.

“Від домашнього насилля страждають дорослі і діти. Частка чоловіків, звісно, менша – 2-3%, але це також є. Однією з найбільших проблем для жінки, яка опинилася у складних обставинах, коли коло насильства замкнуте і коли залишатися в родині більше не можна, – це дати собі раду економічно. Якщо кривдник класичний психопат, його жертві потрібно повернути віру в себе, часом допомогти отримати новий фах, підтримати економічно, юридично. Якщо ж йдеться про дітей, які дуже часто зазнають

фізичного та психологічного насилля в родинах, то працювати потрібно і з батьками. Дуже часто батьки не розуміють, що самі чинять насилля або що їхній спосіб життя є поганим прикладом для дітей, і вони повторять усе в своїх родинах. Ми не можемо всі бути багатими, але ми всі можемо бути щасливими – це те, що ми, психологи, хочемо донести людині, яка опинилася в таких складних обставинах. Це те, в чому ми хочемо допомогти”, – каже Зоряна Кручак.

1 листопада 2022 року для України набрала чинності Стамбульська конвенція, спрямована на захист, запобігання та протидію насиллю щодо жінок та домашньому насильству.

“На жаль, наша поліція часто стає на бік кривдника, якщо це чоловік. Ми часто чуємо “сама винна” про жінку, яка страждає від домашнього насилля. Проте наразі законодавство України поволі, але вдосконалюється. наприклад, більше не можна забрати заяву на кривдника наступного дня – вона вже точно дійде до суду. Бо раніше як було? Подали заяву, зранку він приніс квіти, купив подарунок, помирилися, прийшли в поліцію і забрали заяву. Тепер так не вийде. І друге: домашнє насилля є кримінальним злочином, що може тягнути за собою до 3 років позбавлення волі.

Нещодавно в Україні засудили до такої міри покарання 68-річного чоловіка, який бив свою дружину. Часто жертви не вірять у відповідальність кривдника, часто його притягнути до неї є важко, і цей страх також стає бар’єром для того, щоб звернутися по допомогу”, – пояснює адвокат Юлія Василик.

Експерти та управлінці, присутні на першій зустрічі учасників проєкту “Любов НЕ б’ється” погоджуються: найперше і найважливіше у справі запобігання домашньому насильству є публічність цієї теми. Що більше людей знатимуть, як дати собі раду в разі загрози, де шукати допомогу, що вони її справді отримають, і що кривдники понесуть заслужене покарання, то більше вдасться викорінити проблему.

Тому головною метою проєкту є консолідувати роботу всіх владних структур та громадянського суспільства для проведення інформаційної кампанії та напрацювання чіткого алгоритму дій для кожної окремої територіальної громади Львівського району, а також підвищити поінформованість жінок, чоловіків і дітей про їх можливі дії у разі, коли вони стали жертвами насильства.