У цей день, 14 грудня, вся Україна вшановує учасників ліквідації аварії на Чорнобильській атомній електростанції. Дату обрали не випадково. Рівно 35 років тому завершили будівництво саркофагу над зруйнованим у результаті вибуху четвертим енергоблоком.
Попри те, що День ліквідаторів офіційно встановили лише у 2006 році, в Україні його відзначають з 1986 року, коли ліквідатори наслідків аварії на ЧАЕС зібралися разом, щоб відсвяткувати свою першу перемогу.
Сьогодні, голова Львівської облдержадміністрації Максим Козицький долучився до заходу вшанування спільним покладанням квітів до пам’ятника Героям та жертвам Чорнобиля, що на вул. Морозна у Львові.
«У самовідданій боротьбі з невидимим лютим ворогом ліквідатори чорнобильської катастрофи та їхні родини стояли на передовій. І ми всі щиро вклоняємося їхній великій жертві. Наш обов’язок – берегти пам’ять про тих, хто поклав життя у цій страшній боротьбі. Наш обов’язок – пам’ятати про високу ціну помилки, брехні чужої держави і намагатися щодня чути одні одних та стояти поруч з героями та їхніми родинами. Дякую всім, хто прийшов сьогодні у Львові подякувати живим і згадати тих, хто вже не з нами», – звернувся до присутніх Максим Козицький.
Опісля священники відслужили чин панахиди за тих, хто віддав найцінніше під час ліквідації страшних наслідків Чорнобильської аварії – власні життя.
Також згідно з розпорядженням Львівської ОДА, почесними грамотами нагородили учасників ліквідації наслідків аварії 1 категорії: Івана Харишина, Анатолія Кобялка та Миколу Манченка. Окрему відзнаку – годинник від голови ЛОДА – отримали теж ліквідатори 1 категорії: Адам Свинчук та Володимир Ковальчук.
У Львівській області налічують 7 742 постраждалих. З них: 3780 мають статус учасника ліквідації, ще 3333 – потерпілі.
За Законом України, громадяни, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи мають право на ряд пільг, видатки яких на соціальний захист і соціальне забезпечення фінансуються з державного бюджету. Зокрема, на виплату компенсацій, допомог та надання пільг громадянам, які постраждали від аварії на ЧАЕС у 2021 році передбачили понад 25 млн гривень.
В області діє Комплексна програма підтримки окремих категорій громадян, згідно з якою на придбання житла для постраждалих осіб (1 категорія) на умовах співфінансування у 2021 році з обласного бюджету передбачили 1 млн гривень. Також для безоплатного забезпечення ліками та зубопротезування громадян постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи з бюджету області передбачили 4 млн.
Як повідомила експерт департаменту охорони здоров’я з організації надання медичної допомоги потерпілим внаслідок ЧАЕС Тетяна Пошивак, станом на сьогодні на обліку в Львівському обласному спеціалізованому центрі радіаційного захисту населення знаходяться 6 589 потерпілих внаслідок цієї катастрофи, з них 3 704 – ліквідатори.