На прикладі Мурованської територіальної громади відбулась демонстрація системи оповіщення, яку застосовують під час загрози виникнення надзвичайної ситуації. Ця громада одна з перших в області запровадила на місцевому рівні систему оповіщення населення нового зразка.
До складу Мурованської громади входять 5 населених пунктів: Муроване, Сороки-Львівські, Гамаліївка, Кам’янопіль та Ямпіль. Упродовж 2020 року громада власними коштами встановила там по комплекту універсального блоку оповіщення.
«У Львівській області тривалий час зберігалася стара система оповіщення, яку використовували ще за радянських часів. Вона дозволяла лише увімкнути електросирени, подати сигнал «Увага всім!», а потім за через дротове радіо оповістити населення що саме відбувається. З 2019 року Львівщина увійшла до пілотного проєкту з питань її модернізації. Станом на зараз новими зразками системи оповіщення охоплено 46 центрів громад. До кінця 2022 року ми плануємо вийти на рівень 100% забезпечення громади обладнанням за стандартами ЄС. За ними, упродовж перших 5-ти хвилин отримання сигналу про виникнення (загрози) надзвичайної ситуації мають бути оповіщеними 95% населення. Саме обладнання виготовляють в області. Його аналоги встановили також на Головному залізничному вокзалі у Львові та всіх автозаправних комплексах», – зауважив начальник відділу зв’язку, оповіщення та інформаційного забезпечення департаменту з питань цивільного захисту Львівської ОДА Олег Хомич.
Потужність одного блоку складає 300 Вт. Переважно систему оповіщення встановлюють на адміністративних будинках, школах, що дозволяє подати сигнал практично на всю територію населеного пункту.
«У нашій громаді система оповіщення запрацювала на початку 2020 року. Приблизна кошторисна вартість її встановлення складає від 300 тисяч гривень. Обладнання працює справно. Сама система оповіщення на вигляд схожа на колонки, звідки до населення надходить звук, текст зі зверненням від обласного департаменту цивільного захисту. Кожні 3 місяці ми її тестуємо. До слова, система дозволяє одночасно оповістити усі 5 населених пунктів, а це близько 9600 жителів громади», – голова Мурованської сільської ради територіальної громади Богдан Свистун.
Також присутні мали змогу побачити, на якому рівні відбувається оповіщення в школах та яку навчальну роботу організовують з дітьми.
«Система оповіщення працює у нас вже рік і за цей час ми робили кілька демонстративних включень, аби перевірити її справність. І, крім того, ми навчили дітей не лякатись сигналу, а чітко діяти в умовах евакуації. Внутрішня система оповіщення складається з п’яти дзвінків. Опісля учні та вчителі виходять з приміщення школи. Є спеціально розроблений план евакуації. Загалом, це займає менш ніж п’ять хвилин», – розповів директор Мурованської загальноосвітньої школи I-III ступенів Андрій Юзич.
Станом на 1 лютого сучасне гучномовне обладнання для оповіщення встановили у 46 центрах громад. Серед них: електронні сирени потужністю 900-1200 Вт (18 шт.), локальні системи вуличної звукофікації (43 шт.), вуличні інтернет-гучномовці (172 шт.) та динаміки на автомобілях (62 шт.).
«В області діє Комплексна програма «Безпечна Львівщина». Один з її заходів передбачає допомогу громадам у спорудженні систем оповіщення. До кінця цього року ми плануємо забезпечити таким обладнання усі адміністративні центри наших 73-х громад. До слова, Мурованська громада унікальна тим, що має систему оповіщення влаштовану не лише у центрі, а й по всіх населених пунктах, які до неї входять», – зазначив заступник голови Львівської ОДА Віталій Загайний.
До слова, у межах програми «Безпечна Львівщина» для співфінансування заходів зі створення та розвитку місцевих систем оповіщення передбачили 1 млн 670 тисяч. Торік фінансовою підтримкою скористались 17 громад.
Нагадаємо, минулого тижня у ЛОДА відбувся брифінг щодо організації системи оповіщення та укриття населення у Львівській області. Присутнім розповіли про наявні способи оповіщення населення. Детальніше читайте за посиланням.