З робочою поїздкою на Львівщині перебуває місія Всесвітньої організації охорони здоров’я на чолі з главою Представництва ВООЗ в Україні Ярном Хабіхтом. Сьогодні учасники місії зустрілися із заступниками голови Львівської ОДА Андрієм Годиком та Іваном Собком.
Ключовими питаннями зустрічі стали підготовка до можливої наступної хвилі ковіду, співпраця у протидії його наслідкам, продовження реформування охорони здоров’я в Україні та збільшення темпів вакцинації населення в області.
«Наше завдання на глобальному рівні – щоб до вересня 10 % населення світу були вакциновані, а до грудня – 30%. У деяких країнах Європейського Союзу провакциновані вже 50-60% мешканців.
Ми повинні продовжувати надавати допомогу медичним працівникам, адже ці 18 місяців були дуже складними. Швидше за все на нас чекає ще 6-12 місяців такої ж ситуації – залежно від того на скільки успішно буде проведена вакцинація», – зазначив Ярно Хабіхт.
Як розповів Андрій Годик, особливо важким був 2020 рік, адже на Львівщині багатьом містам, де завжди відпочиває багато туристів (Львів, Моршин, Трускавець, Східниця), карантин завдав відчутного удару по економічній складовій.
«Водночас, ми чітко розуміємо важливість превентивних обмежень, враховуючи небезпеку нового штаму «Дельта». Проте рівень цих обмежень повинен бути збалансованим і відповідати рівню захворюваності та потребам соціально-економічного життя області. Суспільство втомилося від карантину, і наш основний акцент сьогодні – на формуванні правильної соціально відповідальної позиції громадян. Ми робимо це через медіа та власним прикладом закликаємо мешканців вакцинуватися і дотримуватися основних заходів безпеки», – зазначив Андрій Годик.
«Ми розуміємо виклики, які є перед нами у зв’язку з появою нового штаму, і продовжуємо готуватися. Усі лікарні отримали доручення не виводити з роботи кисневі системи, бо збільшення кількості пацієнтів може настати з дня на день. Кількість вакцини, бригад, пунктів щеплення є достатньою. Ми моніторимо загальну ситуацію, щоб вчасно вжити превентивні заходи», – зауважив заступник голови Львівської ОДА Іван Собко.
Окрім того, учасники зустрічі обговорили зростання смертності у світі від хвороб, які до появи ковіду, були і залишаються найбільш небезпечними.
«У Європі дуже багато молодих жінок помирають від раку грудей і шийки матки, бо немає ранньої діагностики. Зараз ключове питання – збалансувати боротьбу з ковідом і не забувати про інші хвороби. Ми аналізували поняття надлишкової смертності і можемо відзначити її високий показник від серцево-судинних захворювань та онкології», – зазначив Ярно Хабіхт.
«На Львівщині фіксуємо велику кількість важких запущених форм онкозахворювань, що пов’язано безпосередньо з тим, що первинна ланка не так ефективно працювала на виявлення захворюваності протягом 2020 року, оскільки основний ресурс задіювався для боротьби з новим ще не вивченим тоді захворюванням – ковідом», – повідомив директор департаменту охорони здоров’я Львівської ОДА Орест Чемерис.
На зустрічі обговорили також реформування первинної ланки надання медичної допомоги в Україні. Глава представництва ВООЗ зауважив, що важливим є врахування позиції сімейних лікарів та їх бачення організації процесу власної роботи.
Як зауважив Гійом Сімонян, керівник програми реагування на надзвичайні ситуації Представництва ВООЗ в Україні, реформа надання медичної допомоги повинна тривати. І зараз у Представництві спільно з МОЗ напрацьовують національну стратегію охорони здоров’я України і, головне, процес її впровадження на місцях.
«Ми готові співпрацювати і надалі. Якщо почнеться наступна хвиля ковіду – ви можете розраховувати на нашу підтримку. Закликаю усіх вакцинуватися! Вакцинація – це той інструмент який світ спільно обрав щоб боротися з пандемією», – резюмував підсумки зустрічі Ярно Хабіхт.
Після зустрічі також відбувся брифінг щодо перебування на Львівщині місії Представництва ВООЗ в Україні.