k2FtbBdWr1

Помер дисидент і український громадський діяч Іван Дзюба

Сьогодні стало відомо, що вранці 22 лютого на 91-му році життя помер Іван Дзюба – літературознавець, дисидент, громадський діяч і Герой України.  

Іван Дзюба був одним із шістдесятників – покоління української інтелігенції, які в період тимчасового послаблення комуністично-більшовицького режиму та «хрущовської відлиги» у 1960-х роках виступали на захист національної мови і культури, свободи художньої творчості.

«Людина-легенда і світило українського літературознавства Іван Дзюба відійшов у вічність. У своїй праці «Інтернаціоналізм чи русифікація» Іван Михайлович писав, що: «найвищий обов’язок людини – належати людству, але належати людству можна тільки через націю, через свій народ». Цю тезу він і підтвердив власним прикладом, адже Іван Дзюба цілком і повністю належав своєму народові – його заслуги перед Україною у розбудові її державності та відродженні національної духовності неоціненні. Це людина неймовірної сили. Сили духу, сили волі, сили слова! Нехай покоїться з миром. А ми бережімо світлу пам’ять про нього», – зазначив голова Львівської ОДА Максим Козицький.

Одна з найвідоміших праць – «Інтернаціоналізм чи русифікація» (1965), у якій Іван Дзюба, спираючись на «канонічні» твори марксистів-леніністів, цитуючи партійні постанови та інші офіційні джерела, викривав згубну політику комуністичної партії щодо національного питання і доводячи, що «ідея асиміляції націй, ідея про майбутнє безнаціональне суспільство – це не ідея наукового комунізму.

Іван Дзюба був академіком НАН України, другим Міністром культури України, членом редколегії наукових часописів. Наприкінці 1980-х став одним зі співзасновників Народного руху України.

Більше достовірної інформації про стан справ на Львівщині читайте на телеграм-каналі голови ЛОДА Максима Козицького.

Фото та біографічні дані: Український інститут національної пам’яті, Укрінформ