У Західноукраїнському спеціалізованому дитячому медичному центрі (ЗУСДМЦ) одужує 83% дітей, хворих на гостру лімфобластну лейкемію. Про це переконливо свідчить показник безподійного виживання, загальне ж виживання становить 94%. Щороку одужує 35-40 маленьких пацієнтів, за останніх півтора десятка років повністю одужали понад 300 діток. І цей результат прирівнюється до світових результатів.
Гостра лімфобласна лейкемія (білокрів’я, рак крові) є найчастішою онкогематологічною патологією у дітей та становить 75% усіх злоякісних захворювань крові у дитячому віці.
Ще 35 років тому в Україні від гострої лейкемії одужували лише одиниці. Ситуація кардинально змінилася із впровадженням європейських протоколів поліхіміотерапії німецької групи BFM. Гематологічне відділення ЗУСДМЦ було одним із перших в Україні, де успішно імплементували високоефективні програми лікування гострої лейкемії у дітей.
За успішними результатами лікування стоїть щоденна злагоджена робота професійної команди дитячих гематологів, які переймали досвід у своїх закордонних колег на численних стажуваннях та впроваджували сучасні методи діагностики та лікування у відділенні гематології ЗУСДМЦ. Запорукою успіху у лікуванні білокрів’я є мультидисциплінарний підхід до пацієнта, командна робота спеціалістів діагностичних підрозділів (лікар-цитолог, імунолог та генетик, променеві та функціональні діагности), суміжних спеціальностей (педіатр, хірург, анестезіолог-інтенсивіст, невролог, офтальмолог, ЛОР, радіолог, реабілітолог), а також психолога.
Лікування дитини з гострою лімфобластною лейкемією триває 2 роки, з них 12-14 місяців припадає на інтенсивну хіміотерапію в умовах спеціалізованого гематологічного стаціонару, після чого підтримуюче лікування відбувається в амбулаторному режимі.
Лікування онкогематологічних захворювань потребує застосування не лише хіміопрепаратів, що знищують злоякісні клітини, а й великого арсеналу атибіотиків, протигрибкових препаратів, довенних імуноглобулінів, гранулоцитарних факторів росту, компонентів крові.
‘‘Важливою складовою успішної терапії гострої лейкемії є як доступність високовартісних медикаментів завдяки державній програмі ‘‘Дитяча онкологія’’, так і вміле їх застосування досвідченою командою гематологів. Проте, не все вирішують пігулки. Лікар в тандемі з психологом повинен передати віру в перемогу над хворобою дитині та її батькам, пройти шлях до одужання разом’’, – переконана Ірина Цимбалюк-Волошин, завідувачка відділення гематології та інтенсивної терапії ЗУСДМЦ.
До слова, перші злоякісні клітини (бласти) при гострій лейкемії з’являються у кістковому мозку. Якщо імунна система пацієнта своєчасно не розпізнає у них чужаків та не знищує, бласти швидко розмножуються, повністю окуповуючи кістковий мозок, опісля виходять у периферичну кров та розселяються у різних органах (найчастіше у лімфатичних вузлах, печінці, селезінці, нирках, центральній нервовій системі). У пацієнта розвивається анемія, підвищена кровоточивість (синці на шкірі, кровотечі з носа, ясен), часто приєднуються інфекції (ангіна, пневмонія тощо). За відсутності лікування гострої лейкемії захворювання завершується смертю пацієнта впродовж кількох місяців.