k2FtbBdWr1

Порядок дій при домашньому насильстві

Система безоплатної правової допомоги запустила в месенджері Телеграм-чат  «Правова допомога протидії насильству»  https://t.me/Non_Violence_Bot, де потерпілі від домашнього насильства та свідки можуть онлайн отримати консультацію юристів щодо захисту своїх прав.

Порядок дій:

Крок 1. Зрозуміли, що є жертвою домашнього насильства, та хочете притягнути кривдника до відповідальності (якщо сумніваєтесь перегляньте відео: https://youtu.be/-M9NX86pLts).

Крок 2. Якщо у вас є діти, і вони або страждають, або стають свідками домашнього насильства, вони вже є потерпілими. Що можна зробити, аби захистити їх від цього, розповідає https://youtu.be/DDDEsdXlKoE

Крок 3. Якщо вирішили боротись з кривдником законним шляхом, почніть “документувати” усі випадки домашнього насильства, викликайте поліцію, доводьте справу до кінця, пишіть заяви, наполягайте на притягненні кривдника до адміністративної відповідальності за ст. 173-2 КУПАП, до кримінальної відповідальності за статтями 126-1 та 390-1 Кримінального кодексу України, та на винесенні термінового заборонного припису (виноситься поліцією і діє до 10 діб). Докладніше про це https://www.youtube.com/watch?v=1zqw5ygC-Aw

Крок 7. Якщо потрібен захист, безпечне місце перебування, психологічна допомога, варто  звернутись до мобільних бригад, які є у кожному місті. Для того щоб отримати послугу з надання тимчасового притулку особа яка постраждала від домашнього насильства потрібно звернутись до найближчого відділу з питань соціального захисту населення або за телефоном Гарячої лінії для жертв насильства 0-800-307-305, або отримати таку інформацію в поліції.

Крок 4. Для захисту особи, потерпілої від домашнього насильства, та їі дітей від кривдника може бути винесено обмежувальний припис через суд (обмежувальний припис зазвичай видається судом при наявності доказів якими можуть слугувати напри термінові забороні приписи. Але для того, щоб звернутись до суду та зробити усі свої подальші дії результативними й правильними з боку Закону, краще мати кваліфікованого адвоката. Якщо звернутися до місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, його призначать за рахунок держави. Потерпілі від насильства можуть звернутися сюди для того, щоб їм допомогли розлучитися, подати на аліменти, звернутися щодо обмежувального припису, стягнення матеріальної і моральної шкоди, представництва інтересів як потерпілої у кримінальній справі.

Докладніше про https://www.youtube.com/watch?v=NWvxb2Ndzj8…

Крок 5. Якщо після звернення до поліції чи суду, кривдник порушив терміновий припис, слід зафіксувати докази, та знову звернутися до поліції із заявою, адже за порушення термінового припису передбачена адміністративна відповідальність. Якщо стосовно кривдника є два та більше адмінпротоколів про притягнення до відповідальності, може бути відкрита кримінальна справа за ст. 126-1 Кримінального кодексу України. У такому випадку ваша заява має бути внесена в єдиний реєстр досудових розслідувань (ЄРДР). За добу слід вимагати в поліції витяг з ЄРДР.

Крок 6. Якщо стосовно потерпілих від домашнього насильства та їх кривдників було винесено обмежувальний припис через суд, а кривдник його порушив, за це передбачено кримінальну відповідальність за ст.390-1. Слід фіксувати порушення обмежувального припису та знову звертайтися до поліції, зазначивши у заяві системність дій кривдника й порушення ним обмежувального припису. За добу слід вимагати в поліції витяг з ЄРДР.

Крок 7. Якщо кривдник не реагує на рішення суду та продовжує нести небезпеку, шукайте безпечне місце, змініть місце проживання, пройдіть курси самооборони –  дбайте про свою безпеку і безпеку своїх дітей. Але кожному випадку домашнього насильства викликайте поліцію. Чим більше складено адмінпротоколів, тим вірогідніше буде відкриття кримінальної справи.

Більш детальну інформацію по даному та інших питаннях ви можете знайти на довідково-інформаційній платформі правових консультацій WikiLegalAid: https://wiki.legalaid.gov.ua/.

Додаткову інформацію або консультацію з правових питань можна отримати за безкоштовним номером 0 800 213 103, чи в Львівському МЦ з надання Безоплатної вторинної  правової допомоги за адресами: м. Пустомити, вул. Шевченка, 13, тел.: (093)33-11-727, м. Львів, вул. Винниченка, 30 тел.: (032) 255-65-71; м. Львів, вул. Генерала Чупринки, 71 тел.: (032) 237-08-09.