k2FtbBdWr1

Роз’яснення про купівлю/продаж земельної ділянки за Законом про обіг земель сільськогосподарського призначення

З 01 липня 2021 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення» від 31 березня 2020 року № 552-IX.

  1. З 1 липня 2021 року по 31 грудня 2023 року обіг земель сільськогосподарського призначення буде відбуватися між громадянами України. Максимальний розмір – 100 га на людину.
  2. З 1 січня 2024 року поряд з фізичними особами землю зможуть купувати також юридичні особи, створені і зареєстровані за законодавством України, учасниками (акціонерами, членами) яких є лише громадяни України та/або держава, та/або територіальні громади, територіальні громади та держава. При цьому максимальний розмір покупки може становити 10 тис. га.

Ухвалений закон безпосередньо не регулює питання процедури купівлі-продажу землі, але він містить три істотні нововведення до звичайної процедури купівлі-продажу земельної ділянки. Вона включає нотаріальне посвідчення договору про купівлю-продаж з внесенням даних про нового власника в кадастр.

З набранням чинності нового Закону:

  1. Покупець буде перевірятися на предмет можливості придбання ним землі в певних розмірахПорядок такої перевірки  регламентовано Постановою КМУ від  16 червня 2021 р. № 637.
  2. Купівля буде можлива тільки в безготівковій формі. Для цього покупцеві потрібно відкрити рахунок у банку.
  3. Повинні бути документально підтверджені джерела походження коштів для купівлі землі.

Пакет документів, який потрібно буде подати нотаріусу, при укладенні договору між громадянами наступний:

– документи, які підтверджують їх особу і громадянство України,

– державний акт на право власності на землю, договір, свідоцтво про право на спадщину або інший документ, що підтверджує право власності,

– документи про грошову оцінку відчужуваної земельної ділянки.

Необхідно буде сплатити податок на доходи фізичних осіб за ставкою 5% від ціни, зазначеної в договорі купівлі-продажу, та військовий збір у розмірі 1,5%, до того ж ще до моменту нотаріального посвідчення договору відчуження земельної ділянки. Базовою розрахунковою величиною для оподаткування буде зазначена в договорі купівлі-продажу ціна, яка не може бути нижчою за оціночну вартість землі, розрахованої уповноваженим органом. До 1 січня 2030 року ціна продажу земельних ділянок сільськогосподарського призначення, виділених в натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв), не може бути меншою за їх нормативну грошову оцінку.

«Експерти не радять поспішати власникам землі з продажем. З часом, ринкові ціни зростуть. Відповідно, зросте і середня орендна плата, тож здавати в оренду ділянки буде вигідніше.

На сторінці департаменту агропромислового розвитку Львівської облдержадміністрації у розділі  «Земельні питання для власників паїв напередодні запуску ринку землі» зазначена інформація про порядок купівлі-продажу земельної ділянки, у випадку, якщо власник землі таки вирішить її продати», – зазначила директор департаменту агропромислового розвитку Львівської облдержадміністрації Тетяна Гетьман.