Щороку з 25 листопада по 10 грудня країни активізують свої зусилля, щоб збільшити розуміння та обізнаність про всі форми насильства у громадян та нагадати людям про те, що насильству немає виправдання за жодних обставин.

У межах цьогорічної акції темою для проведення інформаційної кампанії спрямованої на запобігання та протидію насильству обрано «Кібернасильство». І хоча воно відбувається віртуально, шкоди завдає реальної — репутаційної, психологічної та фізичної. З початком повномасштабної війни ризики стикнутися з проявами такого насильства значно зросли. Так, зокрема, ворог використовує соціальні мережі як повноцінний інструмент війни.

Дослідження Economist Intelligence Unit показує, що 85% опитаних жінок із 45 країн світу, включно з Україною, зазнавали або були свідками насильства в інтернеті, а 38% жінок повідомили, що мали особистий досвід такого насильства. За результатами опитування дітей віком 6-17 років в Україні, кожну десяту дитину просили надіслати свої інтимні фото.

Основними проявами насильства в цифровому середовищі є кіберпереслідування, кібердомагання, домашнє насильство з використанням інтернету, шантаж, маніпуляції, образи, поширення матеріалів інтимного характеру без згоди постраждалих тощо.

Мета кампанії – допомогти користувачам мережі Інтернет ідентифіковувати, знати та вміти протидіяти ознакам такого насильства.

«Щорічно наприкінці осені ми проводимо цю акцію, аби привернути увагу суспільства до питання насильства та важливості спільнодії у боротьбі з його найрізноманітнішими проявами. Зокрема, в період війни зросли прояви насильства в інтернеті. Мета нашої кампанії – привернути увагу до цієї проблеми та дати інструментарій, як ідентифікувати й протидіяти подібним загрозам. Важливо, аби громадяни знали як убезпечити себе і уникнути загрозливих ситуацій в інтернеті», – зазначає Віце-прем’єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України – Міністр юстиції України Ольга Стефанішина.

Протягом 16 днів ми розповідатимемо про різні види насильства в Інтернеті, надамо рекомендації, як убезпечити себе та не постраждати від кіберпереслідувань, план дій у випадку, якщо зіткнувся з проявом насильства, актуальні сервіси та контакти для допомоги тощо.

Всі матеріали можна буде знайти та поширити за хештегами:

#кібернасильство_знаємо_протидіємо#16днів_проти_насильства.

Кампанія проводиться за ініціативи Офіс Віцепрем’єрки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції та Міністерства юстиції України спільно з Національна поліція України, Кіберполіція України, Координаційним центром з надання правничої допомоги Безоплатна правнича допомога за сприяння Урядова уповноважена з ґендерної політики Катерина Левченко.

Довідково: 17 грудня 1999 року Генеральна Асамблея ООН оголосила 25 листопада Міжнародним днем боротьби за ліквідацію насильства щодо жінок. Цього ж дня стартує щорічна міжнародна акція «16 днів проти насильства».