k2FtbBdWr1

Платники спілкувались з податківцями по телефонному зв’язку «гаряча лінія»

 Відбувся сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія» на тему: «Декларування громадянами доходів, одержаних протягом 2022 року»; Реєстрація та застосування РРО/ПРРО»;  «Алгоритм заповнення реквізиту «Призначення платежу» розрахункових документів»; «Своєчасність сплати податків та погашення податкового  боргу». 

 На запитання платників податків відповів  начальник Кам’янка-Бузької ДПІ Головного управління ДПС у Львівській області Тарас Печора. Фізичні особи,  що телефонували, найбільше цікавилися наступними  питаннями.

ЗАПИТАННЯ:

Що робити, якщо вийшов з ладу реєстратор розрахункових операцій або відключили електроенергію? 

ВІДПОВІДЬ: 

У випадку виходу з ладу реєстратора розрахункових операцій або відключення електроенергії проведення розрахункових операцій не здійснюється до моменту належного підключення резервного РРО або включення електроенергії. Або ж мають використовувати зареєстровані книги обліку розрахункових операцій. Після встановлення відремонтованого (резервного) РРО або відновлення постачання електроенергії необхідно провести через РРО суми розрахунків за час роботи з використанням РК, а також відповідно до контрольної стрічки (у випадку обнулення оперативної пам’яті) – за час роботи, що передував виходу РРО з ладу або відключенню електроенергії, окремо за кожною ставкою податку на додану вартість, акцизного податку або іншого податку (збору), після чого слід виконати Z-звіт. За потреби виконується операція «службове внесення» на суму готівки, що зберігається на місці проведення розрахунків.

ЗАПИТАННЯ:

В   яких випадках подавати декларацію про майновий стан та доходи за минулий рік?

ВІДПОВІДЬ: 

До випадків, за яких платники податку – фізичні особи зобов’язані самостійно обчислити суми податку на доходи фізичних осіб (далі – податок) та військового збору, що підлягають сплаті до бюджету за результатами звітного податкового року шляхом подання до податкового органу податкової декларації, встановлених розділом IV Податкового кодексу України (далі – Кодекс), відносяться: 

– отримання окремих видів доходів від податкових агентів, що не підлягають оподаткуванню при виплаті, але не звільнених від оподаткування (п. п. 168.1.3 п. 168.1 ст. 168 Кодексу) (суми заборгованості, за якими минув строк позивної давності; нецільова благодійна допомога понад установлену норму; додаткове благо тощо); 

– отримання доходів від особи, яка не є податковим агентом (від інших фізичних осіб (резидентів або нерезидентів)) (п. п. 168.2.1 п. 168.2 ст. 168 Кодексу) (спадщина, подарунки, від оренди майна іншій фізичній особі, доходи від операцій з продажу (обміну) рухомого та нерухомого майна, у випадках, передбачених Кодексом тощо); 

– отримання іноземних доходів  (п. п. 170.11.1 п. 170.11 ст. 170 Кодексу); 

– при отриманні доходів від підприємницької діяльності фізичними особами – підприємцями (крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування) (ст. 177 Кодексу); 

– при отриманні доходів від проведення незалежної професійної діяльності особами, які провадять незалежну професійну діяльність (ст. 178 Кодексу); 

– набуття статусу резидента України іноземцем (п. п. 170.10.4 п. 170.10 ст. 170 Кодексу). Такі особи мають відобразити в податковій декларації доходи з джерелом їх походження в Україні та іноземні доходи. 

  ЗАПИТАННЯ: 

Який термін подання податкової декларації про майновий стан і доходи за 2022 рік ?

ВІДПОВІДЬ: 

Так, відповідно до п. п. 49.18.4 п. 49.18 ст. 49 Кодексу податкова декларація подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб, у тому числі самозайнятих осіб. 

Податкова декларація про майновий стан і доходи подається платниками податків за місцем своєї податкової адреси (реєстрації). Декларування доходів, отриманих у 2022 році, завершиться до 1 травня 2023 року. Разом із тим, громадяни, які мають право на податкову знижку, мають право декларувати доходи  впродовж усього поточного року.

Звертаю увагу на те, що з 01.01.2023 введено в дію нову форму податкової декларації, яка затверджена наказом Міністерства фінансів України від 17.05.2022 № 143 «Про внесення змін до форми податкової  декларації про майновий стан і доходи та Інструкції щодо заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи», зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 03.06.2022 за № 593/37929. 

 ЗАПИТАННЯ:

Які  способи декларування минулорічних статків?
 ВІДПОВІДЬ: 

Так, наразі подаючи декларацію про майновий стан і доходи з 2022 рік є вибір, яким із трьох наявних способів задекларувати минулорічні статки.

Перший спосіб – подання декларації особисто або уповноваженою на це особою. Під зазначеним розуміється безпосереднє відвідування податкової інспекції за місцем своєї податкової адреси. При другому способі – декларацію можна надіслати поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення. У такому разі потрібно врахувати наступний нюанс: таке відправлення платник податку зобов’язаний здійснити не пізніше, ніж за п’ять днів до закінчення граничного строку подання податкової декларації.

Третій спосіб подання декларації – найсучасніший – це декларування в електронній формі засобами електронного зв’язку. Утім,  якщо вирішите скористатись саме цим шляхом і збираєтесь подати декларацію (через „Електронний кабінет платника податків”, що знаходиться на вебпорталі  ДПС України в меню електронних сервісів), врахуйте вимоги законів щодо електронного документообігу та електронного цифрового підпису (ЕЦП).