Автономний будинок, який можна зібрати за кілька тижнів і встановити будь-де.
Незалежний від електромереж, каналізації та водопостачання, з системами очищення води та повітря. Розумна система керування побутовими приладами та розподілення енергії. Ще десятки років тому це здавалось науковою фантастикою, а нині це — продукт українського стартапу Haus.me, що розробляє новітні інженерні рішення для автономних будинків.
Завдяки технічному прогресу людство створює все більш комфортні умови для життя, проте досі залишається залежним від довкілля і природних ресурсів. Будинок рятував людину від суворих погодних умов, диких тварин та катаклізмів. Однак погіршення стану довкілля та зміни клімату змушують будівельну галузь адаптуватися. Сучасні будинки не лише мають бути безпечними й комфортними, а й економити ресурси та скорочувати обсяги викидів і відходів. І такі рішення
з’являються. Українська команда Haus.me створює інженерні системи, що наближають людей до шуканої свободи, не пориваючи зв’язку.
Будівництво — одне з найдавніших людських занять. Під час промислової революції людство щорічно стало споживати все більше енергії. Використання традиційних джерел енергії — вугілля, природного газу, нафти — призводить до викидів у повітря парникових газів, що є одним із вагомих чинників зміни клімату на Землі. Міжнародне енергетичне агентство очікує, що до 2030 року споживання енергії виросте вдвічі, тому закликає шукати нові енергоефективні рішення, зокрема у сфері будівництва.
Енергоефективність будівлі полягає у зменшенні показника питомого енергоспоживання без погіршення параметрів внутрішнього середовища та комфорту.
Вікна з потрійним склопакетом і пасивне використання сонячної енергії були першими кроками до скорочення енергетичних витрат. Ці та розроблені протягом наступних десяти років системи вентиляції і фільтрації повітря, віконні технології та будівельні матеріали лягли в основу одного з енергоефективних підходів — пасивного будівництва.
Концепція пасивного будинку виникла 1988 року, а перші стандарти пасивних споруд були встановлені в 1995 році новоствореним Інститутом пасивного будинку (Passive House Institute) в німецькому місті Дармштадті і оновлені в 2015 році. Вони досі є найвимогливішими нормами будівництва: станом на 2016 рік у світі серед 60 тисяч пасивних будинків, що ефективно використовують сонячну енергію і є суперізольованими, лише 14 тисяч досягли необхідних критеріїв та отримали сертифікат Інституту пасивного будинку. Сьогодні чимало держав визнають необхідність енергоефективного будівництва. Українські компанії пропонують власні продукти в галузі енергоефективних будівель через використання екологічних матеріалів (наприклад,
костриці конопель, як Hempire), рішення для розумних будинків, що допомагають оптимізувати опалення, тощо. Декілька компаній спеціалізуються на пасивному будівництві. Однією з них є Haus.me, що створила «розумний» автономний будинок. Після аналізу потреб європейських споживачів команда українського стартапу Haus.me взяла за мету розробити проєкт будинку, який не лише заощаджує енергію, але є автономним від мереж енерго- та водопостачання. Будинок компанії Haus.me: модульний, автономний та мобільний. На даний час у світі є лише один мобільний, повністю автономний будинок, який може функціонувати у будь-якому кліматі і будь-яких обставинах. Справді, будинок компанії Haus.me є незалежним від електромереж. Це перший дім, який може повноцінно функціонувати винятково на сонячній енергії, зокрема й узимку.
Композитний матеріал, із якого виготовлений будинок, міцний, як сталь, але значно легший, тому він гнеться і не ламається. Розробники пояснюють, що цей матеріал настільки надійний та стійкий до ультрафіолетового випромінювання, дощу, морозу чи експлуатації, що компанія дає на нього довічну гарантію. Технологія виготовлення вікон — один із ключових аспектів унікальності та ефективності конструкції. Велика відмінність нашого будинку в тому, що, по суті, це будинок з найтеплішими вікнами у світі.
Будинок локально може приймати будь-які рішення, дивлячись на обставини, що його оточують, і бажання людини, що тут живе. Засновник Haus.me розповідає, що сенсори в будинку збирають дані про стан систем та приладів, якість води й повітря та активність мешканців у реальному часі. Завдяки новітнім HEPA та УФ-фільтрам приміщення захищене від утворення грибків і потрапляння більшості бактерій та вірусів. Повітря також очищується від різноманітних алергенів: шерсті домашніх тварин, пилку тощо. Система мікроклімату також автономна та автоматизована. Будинок аналізує кліматичні умови, а також потреби й побажання мешканців та самостійно ухвалює рішення, коли увімкнути чи вимкнути опалення.
Будинок Haus.me заощаджує не лише енергію, а й час та ресурси. Його виготовляють за технологією крупновузлової збірки — як автомобілі. Частину елементів конструкції друкують на 3D-принтері, інші компоненти виробляють компанії-партнери. Таким чином, у процесі виробництва та монтажу дому не залишається будівельного сміття. Збирається такий будинок легко.
Будинок від початку укомплектований меблями та необхідною побутовою технікою найвищого класу енергоефективності А++. Основна діяльність Haus.me полягає в розробці інженерних систем, матеріалів та методів конструювання автономних домівок. Їхні клієнти — компанії-девелопери, які хочуть модернізувати свої об’єкти нерухомості.
Автономно-модульно-пасивні будинки компанії Haus.me дарують власникам свободу пересування та можливість жити в будь-якій точці планети, адже не потребують фундаменту та підключення до жодної мережі, самостійно забезпечують тепло, регулюють температуру та діагностують будь-які потенційні проблеми. Вони стійкі до ураганів та землетрусів.