k2FtbBdWr1

Відділ з питань оборонної роботи та цивільного захисту інформує 

Чи не від початку повномасштабної війни українці чують про небезпеку радіації. У разі радіаційної аварії МОЗ має забезпечити людей пігулками йодиду калію, який нейтралізує дію радіоактивного йоду на організм.

Що важливо знати громадянам зараз? У разі радіаційної аварії потрібно залишатися в приміщенні або, якщо громадяни знаходяться поза приміщенням, терміново до нього зайти, щільно закрити вікна, двері, вентиляційні отвори тощо. Підготувати запаси води і стежити за оповіщеннями офіційних джерел.

Допоки немає сповіщення від офіційних органів влади про евакуацію чи йодну профілактику, приймати пігулки не потрібно, адже це може бути шкідливо для здоров’я.

У разі будь-якої загрози чи викиду радіації, українців негайно проінформують про потребу в пігулках і місця, де їх можна отримати. Повідомлення оприлюднять офіційні органи влади та ДСНС через офіційні канали: радіо, телеканали, на офіційних сайтах тощо, тому слід подбати про наявність мобільного інтернету, теле- та радіозв’язку.

Приймати пігулки просто зараз, “для профілактики”, не можна. Препарат діє лише короткий проміжок часу і може спричинити порушення функції щитоподібної залози, заблокувати її роботу, а коли настане час екстреної йодопрофілактики, вона вже не матиме ефекту. Ефективне прийняття препарату за 6 годин до можливого ураження радіоактивним йодом та 8 годин після такого ураження.

Коли відбувається викид радіації, у повітря потрапляє радіоактивний йод, який має згубний вплив на щитоподібну залозу і саме йодид калію (а не будь-які препарати, що містять йод) блокує щитоподібну залозу і перешкоджає накопиченню радіоактивного йоду в організмі.

Поради МОЗ та лікарів:

  1. Приймати йодид калію треба лише після офіційного оповіщення і лише одноразово.
  2. Оптимальний ефект препарат має при прийомі не раніше, ніж приблизно за шість годин (щонайменше за три години) до того, як радіоактивна хмара сягне території.
  3. Йодид калію залишається ефективним і одночасно з надходженням хмари і також протягом шести-восьми годин після.
  4. Через 14 годин після зараження радіоактивним йодом ефективність йодної профілактики зменшується до 50%.
  5. Через 24 години йодна профілактика не ефективна.

Які дози пігулок калію йодиду приймати:

– діти від одного місяця до трьох років — 32 мг;

– діти 3-12 років — 62,5 мг;

– підлітки 12-13 років та дорослі до 40 років — 125 мг.

Людям віком понад 40 років — за винятком вагітних жінок або тих, які продовжують грудне вигодовування — приймати калію йодид не потрібно: в такому віці щитоподібна залоза не накопичує радіоактивний йод, а прийом йодиду калію може призвести до порушень функції щитоподібної залози, зокрема гіпотеріозу.

Якщо станеться надзвичайна ситуація, всі жителі України зможуть отримати пігулки у відповідних пунктах видачі.