k2FtbBdWr1

З 8 по 15 жовтня на Львівщині оголосили тиждень психічного здоров’я

10 жовтня у світі відзначають День психічного здоров’я, а наступний тиждень на Львівщині оголосили тижнем психічного здоров’я. Найважливіший меседж ВООЗ до всіх медичних працівників – це рівність в отриманні якісної медичної допомоги для всіх людей, а найважливіший виклик зараз, під час пандемії, це належна турбота про осіб з психічними розладами, адже вони потребують більшої уваги, тому що відносяться до найуразливіших категорій населення. Про це розповів заступник керівника Львівської обласної психіатричної лікарні Юрій Закаль.

«На сьогоднішній день дуже інтенсивно намагаємося з’ясувати питання рівня вакцинації серед осіб, які страждають на психічні розлади. Ця картина нас не тішить, бо доступність і рівні права при отриманні якісної медичної допомоги не зовсім відповідають тим намірам і тим затребуванням, які є у медиків на сьогоднішній час.

Ковід впливає на психічний стан людини. У тих, хто переніс цю хворобу, спостерігають депресивні, когнітивні, астенічні порушення, які в подальшому можна коригувати і лікувати. ВООЗ до кінця цього року представить атлас психічного здоров’я в світі, який продемонструє позитивні і негативні  наслідки пандемії. Окрім того, 6 жовтня Кабмін затвердив план заходів щодо реалізації концепції психічного здоров’я. Це дуже великий крок. Перший етап – створення цілісної системи охорони психічного здоров’я в Україні. Сподіваємося, що місцеві громади долучаться до цього плану», – зазначив Юрій Закаль.

Він також розповів, що рівень вакцинації пацієнтів обласної психіатричної лікарні ще недостатньо високий. Кількість пацієнтів загалом коливається біля 820 осіб. З працівників вакциновані близько 37%.

«Якщо пацієнт нашої лікарні захворів на ковід, то за маршрутами надання медичної допомоги при ковіді, пацієнт переводиться в ту установу, яка надає таку допомогу, оскільки психіатрична лікарня не має ковідного пакету. Однак бувають випадки, коли пацієнти мають позитивний ПЛР-тест, але клініка вираження є незначною або її взагалі немає. Тоді вони надалі перебувають у лікарні, але ізольовані. Основою для визначення подальшого перебування пацієнта є наявність тих психічних станів, які визначають потребу в стаціонарному лікуванні. Якщо такої потреби немає, пацієнт виписується і продовжує лікування відповідно до маршруту», – розповів заступник директора обласної психіатричної лікарні.

«Лікарі-психіатри, які працюють у громадах, ознайомлені із загальною тенденцією ВООЗ щодо рівності і доступності якості надання медичної допомоги. У зв’язку з цим ми зараз маємо прагнення разом з департаментом охорони здоров’я ініціювати акцію впродовж цього тижня, який буде тривати, щоб не тільки привернути увагу до стану психічного здоров’я, а й дуже інтенсивно відпрацювати алгоритм співпраці з сімейними лікарями (первинною медичною допомогою), щоб звернути увагу на рівність в отриманні медичної допомоги для психічно хворих осіб. Вакцинація в даній ситуації є дуже важливим аспектом. Сімейні лікарі повинні проявляти більш активну позицію, щоб досягти високого рівня вакцинації психічно хворих осіб у Львівській області», – зазначив Юрій Закаль.