Всесвітній день боротьби з лімфомою відзначається 15 вересня і присвячений підвищенню обізнаності про лімфому, яка стає все більш поширеною формою раку. Це глобальна ініціатива, організована Коаліцією Лімфом, яка була започаткована у 2004 році.
Лімфома – це рак білих кров’яних клітин, званих лімфоцитами, і може включати як В-клітини, так і Т-клітини. Але їх можна загалом розділити на два основні типи: низькодиферентний або млявий чи хронічний, де ракові клітини ростуть і повільно поширюються; а також високоякісна або агресивна лімфома, де клітини ростуть і поширюються швидко, але які мають кращі показники лікування, оскільки хіміотерапія може ефективно знищити ракові клітини. Рак характеризується циклами ремісії та рецидиву, що означає, що цей тип лімфоми зазвичай вважається невиліковним.
Захворюваність на лімфому збільшується і є потенційно небезпечною для життя хворобою. Мільйони людей у всьому світі живуть з лімфомою, майже у 1000 людей щодня діагностують цю хворобу. Підвищення обізнаності про лімфому дозволить людям у всьому світі краще розпізнавати її ознаки та симптоми, що призведе до більш ранньої діагностики та більш своєчасного лікування.
Лімфома характеризується втомою, і це стає ще більш гострим при лікуванні не тільки хіміотерапією, а й цілеспрямованими ліками та іншими новими препаратами. Пацієнти вказують, що втома має найбільший вплив на їх загальне самопочуття. Було проведено багато досліджень у просторі лімфом, які призвели до низки нових методів лікування, що є хорошою новиною. Однак часто ці нові методи лікування є багатовартісними.
«Для дитячого віку лімфоми є рідкістю. Хворіють хлопчики та дівчатка однаково. Загалом, в середньому діагностують 2-4 випадки лімфом, як ходжкінських, так і неходжкінських. Однак, перебіг хвороби у дітей є досить агресивним, тому варто вчасно діагностувати недугу та розпочати поліхіміотерапію. Завдяки цій терапії пацієнти з лімфомою Ходжкіна на І-ІІІ стадіях досягають повного одужання у 85-90% випадків, при неходжкінських лімфомах – у 75-78% випадків. За 2021 рік на Львівщині вперше виявлено неходжкінську лімфому у 1 дитини та у 4 дітей діагностували лімфому Ходжкіна», – розповіла експерт департаменту охорони здоров’я з дитячої гематології Ірина Цимбалюк-Волошин.