Для підвищення ефективності, якості та прозорості вищої освіти в Україні вчора, 5 травня, Рада виконавчих директорів Світового банку затвердила проєкт «Удосконалення вищої освіти в Україні заради результатів». Реалізуватимуть цей проєкт впродовж п’яти років. Про це повідомили у Міністерстві освіти і науки.
На реалізацію проєкту мають спрямувати 200 мільйонів доларів США. Це починання посприяє підвищенню якості вищої освіти в Україні, забезпечить відповідність навичок та знань випускників закладів вищої освіти очікуванням роботодавців, вимогам ринку праці та суспільства загалом. Також мета проєкту – подолати виклики в освітньому секторі, спричинених пандемією COVID-19, зокрема, забезпечити стійкість освітньої системи, створити умови для безперервності освітнього процесу в умовах карантинних обмежень.
Зазначимо, у межах проєкту фінансуватимуться:
- модернізація обладнання, закупівля дослідницьких та навчальних лабораторій, деякі ремонтні та відновлювальні роботи закладів вищої освіти, зокрема тих, що об’єднуються;
- цифрова інфраструктура для організації навчання в закладах вищої освіти для забезпечення безперервності освітнього процесу за допомогою технологій дистанційного навчання, розробки та запуску електронних систем управління навчанням;
- підтримка стійкості системи та управління змінами в довгостроковій перспективі;
- модернізація інформаційно-аналітичної системи вищої освіти;
- запровадження Національного опитування студентів та Єдиної електронної системи конкурсного державного фінансування наукових досліджень і розробок закладів вищої освіти, запуск і удосконалення цифрових рішень освітніх вимірювань навчальних досягнень.
«Світовий банк радий співпрацювати з Україною над модернізацією методів викладання та навчання в університетах відповідно до європейських стандартів, щоб дати можливість молоді в Україні отримувати ті навички, що потрібні їй у XXI столітті», – зазначив регіональний директор Світового банку у справах країн Східної Європи Аруп Банерджі.
Проєкт складається з чотирьох взаємопов’язаних компонентів. Перший передбачає вдосконалення підходів до управління, фінансування, якості та прозорості у сфері вищої освіти. Другий компонент – формування партнерських альянсів закладів вищої освіти для підвищення ефективності та якості. Третім компонентом передбачено розбудову спроможності та покращення освітнього середовища. У межах четвертого фінансуватиметься, зокрема, оперативне управління проєктом, його оцінювання та моніторинг реалізації, організація діяльності системи фінансового управління, підготовка звітних документів.
Цілі проєкту відповідають напрямам формування та реалізації державної політики, визначеним третьою статтею Закону України «Про вищу освіту» від 1 липня 2014 р. №1556-VII.