У цей понеділок, 2 серпня, Україна разом зі всім світом відзначає Міжнародний день голокосту ромів.
Таку дату обрали на знак пам’яті про те, що у ніч проти 3 серпня 1944 року (т. зв. «Циганська ніч») у нацистському таборі смерті Аушвіц-Біркенау у газових камерах знищили 2897 представників ромської національності.
За роки Другої світової війни нацисти, здійснюючи расистську політику геноциду, вивезли з окупованих країн і спалили в концтаборах близько 500 тисяч ромів. Велику їх кількість знищили в таборах примусової праці, місцях кочування, в ході каральних операцій.
За оцінками сучасних істориків загальна кількість жертв геноциду ромів сягає 1,5 млн осіб.
«Так звана «Циганська ніч», тобто цинічно спланований та підступно реалізований Геноцид ромів, немає прощення. Такі речі не можна забувати. Треба робити усе можливе, щоби такі жахливі сторінки історії більше ніколи не повторилися. Ніколи знову» – зазначив начальник відділу релігій та національностей департаменту з питань культури, національностей та релігій ЛОДА Дмитро Горєвой.
Цю пам’ятну дату обрала Прокламація Міжнародної ради пам’яті геноциду ромів, яка була ухвалена 23 листопада 1996 року лідерами ромських організацій 10 країн Європи і Сполучених Штатів Америки. Відбулось це під час конференції «Геноцид – Пам’ять – Надія», що відбулася в Освенцимі 21-23 листопада 1996 року.
Відповідно до Постанови Верховної Ради України від 8 жовтня 2004 року Міжнародний день голокосту ромів в Україні відзначають на державному рівні.