k2FtbBdWr1

Через незадовільну роботу податкової щомісяця місцеві бюджети Львівщини недоотримують близько 250 мільйонів гривень ПДФО

аких підсумків дійшли під час міжвідомчої наради, яку очолив мій перший заступник Андрій Годик.

За ці кошти можна було б придбати близько 100 нових «школяриків» або 25 тисяч нових бронежилетів чи один байрактар.

Але ці гроші не надійшли у бюджети, а все через те, що підприємства мінімізували сплату ПДФО. Тим часом в ДПС у Львівській області заплющують на це очі. Наголошую: це жодним чином не стосується бізнесу, який відповідально працює в умовах війни, мова виключно про ті підприємства, які працювали в «сірій» зоні і минулого року.

До того ж, і на державному, і на обласному рівнях функціонують інструменти для підтримки бізнесу. З 1 липня в Україні стартували Програми грантів з розвитку підприємництва та навчання в межах ініціативи «єРобота», а Львівська обласна державна адміністрація розробила Програму підтримки бізнесу на період воєнного стану. Нею можуть скористатися як релоковані з інших областей України підприємства, так і підприємці, які працювали в області до війни.

Нагадаю, ФОП-роботодавець як податковий агент сплачує до бюджету податок на доходи фізичних осіб (ПДФО) із зарплати працівника у розмірі 18%. По суті кожен працівник платить зі своєї зарплати цей відсоток. Далі 64% залишається в місцевому бюджеті, 15% йде до обласного, 21% – до державного.

Середня заробітна плата у Львівській області, за даними податкової, станом на березень становить 14 тисяч 100 гривень. При цьому майже 6 тисяч підприємств області оплачують заробітну плату у сумі меншій за мінімальну або близькій до мінімальної, яка зараз становить 6 тисяч 500 гривень. Відтак, різниця між середньою заробітною платою і тим, що недоплачують підприємства, становить 250 мільйонів.

Протидія нелегальній зайнятості та підприємствам «мінімізаторам» повинна бути серед пріоритетних завдань Головного управління ДПС у Львівській області та Головне управління Держпраці у Львівській області.

Упродовж 2021 року Львівська ОДА провела 9 засідань обласних та районних робочих груп з питань легалізації виплати заробітної плати й зайнятості населення. Але подальшої системної роботи з боку відповідних органів ми не побачили.

Львівська ОВА хоче привернути увагу жителів області до цієї проблеми, оскільки ПДФО становить до 80% надходжень у бюджети територіальних громад та обласний бюджет.

Ці порушення відбуваються системно. Податкова має усі інструменти, щоб протидіяти підприємствам-ухилянтам. Чому вона цього не робить?

Ми діємо виключно у межах чинного законодавства. Проаналізували, заслухали, дали протокольне доручення всім суб’єктам, які дотичні до цієї проблеми. Якщо ДПС не відреагує, будемо звертатися у Міністерство фінансів України та Кабінет Міністрів України.