k2FtbBdWr1

«Прапори – свідки історичних подій»: Максим Козицький взяв участь у відкритті тематичної виставки

Сьогодні, 19 серпня, у Музеї визвольної боротьби України, що у Львові, відкрили виставку «Прапори – свідки історичних подій».

Як зазначили в межах заходу, прапори завжди були символічним відображенням певних ідей, яскравою символікою у боротьбі за незалежну українську державу, відтак тематичну виставку присвятили Дню Державного Прапора України та 30-річчю Незалежності України, які наша держава відзначатиме вже найближчим часом.

Участь у відкритті взяв голова Львівської ОДА Максим Козицький.

«Напередодні відзначення 30-ї річниці незалежності нашої країни дуже важливо відновити у своїй пам’яті усі події, які привели нас до неї. Адже історія України – це багато століть визвольних змагань. Усе почалося задовго до того, як ми здобули незалежність. Свідками, а часом і головними маркерами історичних подій і зрушень завжди були прапори. Кожного разу, коли проголошували незалежність, захоплювали владу, творили українське військо або Пласт, з’являлися прапори. Тому в історію України вплетені українські прапори. Але й історія кожного прапора – це важлива частина історії України. А часто – це ще й історія нашої родини. Ця виставка свідчить, що для нас, українців, як і для кожного великого народу, прапор – особливий символ. У ньому закладено багато важливих сенсів. Єдність, честь та гідність, традиції нашого державотворення, відвага та мужність. І сьогодні ми йдем із ним вперед. Немає більшої радості, ніж бачити, як наш прапор майорить над нами, на фоні блакитного неба. Нехай це небо буде високим і мирним. І нехай наш синьо-жовтий стяг завжди веде нас до перемоги»,-  зазначив очільник області.

На виставці в хронологічній послідовності представили прапори, які пов’язані з боротьбою українців за свободу та державу, а також прапори та транспаранти, які були «свідками» важливих історичних подій.

Як розповів, доктор історичних наук, професор, завідувач відділу Інституту українознавства ім. І. Крип’якевича НАН України Микола Литвин українці активно використовували синьо-жовтий прапор в час «Весни народів» 1848 року, також такі організації як «Сокіл», «Пласт», «Просвіта», у 1917 році прапор став ознакою Легіону Січових Стрільців.

Історик наголошує, що український прапор є не лише свідком, але й учасником історії та боротьби української держави, її етнокодом.

Серед експонатів виставки – великий синьо-жовтий прапор, обгорілий на барикадах Революції Гідності у лютому 2014 року, як сучасний символ боротьби за Гідність та Свободу, європейського вибору України і самопожертви Героїв Небесної Сотні та сокільський прапор українців Перемишльщини початку ХХ ст – історичних етнічних українських земель.

Важливим свідком боротьби українців середини ХХ ст. в рядах ОУН та УПА є синьо-жовтий прапор оригінальної форми, знайдений в церкві преподобної Параскеви Сербської у с. Крехів  та переданий до Львівського історичного музею у 2018 році.

Як розповів автор виставки, завідувач відділу ЛІМ «Музей визвольної боротьби України» Тарас Кузь свідками українських подій кінця 80-х років та відродження національних символів є синьо-жовта пов’язка представників Львівського історичного музею на відомому «Живому ланцюгу» січня 1990 року, синьо-жовтий Національний прапор України, що вперше був встановлений у сесійній залі Львівської міськради Першого демократичного скликання у квітні 1990 року.

На виставці також представили національний біло-червоно-білий прапор білоруських вірян, які зустрічали папу Івана Павла ІІ у Львові в червні 2001 року.

Події українських революцій 2004 та 2013-2014 років також відображені на виставці.

Зокрема, експонується прапор Італії з підписами українських волонтерів з м. Неаполь, а події російсько-української війни відображені у двох прапорах Василя Сліпака: синьо-жовтому та червоно-чорному з підписами українських вояків. «Героїчному співаку Василю «Міфу»», «З побажанням успіхів та перемог від побратима», «Здобудеш волю – заслужиш небо» – написано на полотні.

Також серед експонатів – прапор Першої медичної роти Національної Гвардії України. Ще одним цінним експонатом є синьо-жовтий прапор, який належав Провіднику ОУН Степану Бандері і стояв в його канцелярії у м. Мюнхені (вул. Цеппелінштрассе, 67). Урочисто переданий до Львівського історичного музею Ярославом Лемиком 28 червня 2009 року на день Конституції.

Окрасою виставки є прапор Пластового куреня «Лісових Чортів» з 1927-1928 років посвячений в Соборі святого Юра 22 червня 1929 року з надзвичайною історією, наданий УСП «Велике Плем’я Лісових Чортів».

Оглянути виставку можна до початку жовтня у Музеї визвольної боротьби за адресою Лисенка, 23А, щодня, окрім середи, з 10:00-17:00год.

Окрім цього, музей анонсував ще дві виставки: «Символи незалежності» – в історичному музеї, (площа Ринок, 6), а також «У боротьбі за державу – Україну демократичну, соборну». Вона буде пересувною і об‘їде до кінця року всю Львівщину.

Spread the love