k2FtbBdWr1

Про новий штам коронавірусу XBB.1.5: чи є він в Україні

Ситуація у світі щодо COVID-19 досі нестабільна. Зʼявляються нові види і підвиди хвороби. Останнім часом епідеміологи звертають увагу на розповсюдження нового штаму під назвою ХВВ.1.5

, який вперше виявили у Сполучених Штатах Америки у жовтні 2022 року. За оцінкою американського Центру з контролю та профілактики захворювань, він вже посідає друге місце після оригінального підтипу «Омікрон», або 40% серед всіх підтверджених випадків інфікування коронавірусом у США.

У ВООЗ повідомили, що новий штам коронавірусу XBB.1.5 вже виявили у 29 країнах. Тривають лабораторні та епідеміологічні дослідження, аби з’ясувати, наскільки XBB.1.5 є більш серйозним, ніж інші підваріанти.

Наразі недостатньо доступної інформації для оцінки будь-яких змін щодо тяжкості інфекції, пов’язаної з цим підтипом.

Станом на початок січня нового штаму ХВВ.1.5 в Україні не виявлено, а загальна ситуація контрольована. Центр громадського здоровʼя постійно здійснює молекулярний епідеміологічний нагляд за SARS-CoV2, і з початку такого нагляду вже зробили 928 секвенувань.

Як і раніше, вакцинація є головним засобом вберегтися від важкого перебігу захворювання на коронавірус та потенційно нові підваріанти.

«Якщо ви перебуваєте у безпечних умовах і маєте можливість звернутися до сімейного лікаря — не зволікайте і зробить необхідне щеплення проти COVID-19. Зараз в Україні є приблизно вісім мільйонів доз вакцини трьох типів: однодозова Johnson & Johnson, дводозові Pfizer (дитяча та доросла форми) і CoronaVac», — зазначив заступник міністра охорони здоровʼя — головний державний сантіарний лікар України Ігор Кузін.

У курсі вакцинації – одна доза вакцини Johnson & Johnson або дві дози іншої вакцини, доступної в Україні.

Щоб продовжити захист, слід робити бустерну вакцинацію: першу — через 5 місяців, другу — через 4.

Від початку кампанії з вакцинації 15,4 мільйона українців отримали дві дози вакцини від COVID-19. Майже 12,4 мільйона не отримали першого бустера, і тому не мають повноцінного захисту.