Резиденція для фотографів та фотошкола для дітей: у Стільському вчаться бачити культурну спадщину.
Відучора в околиці села Стільсько Стрийської громади запрацювала тижнева резиденція професійних фотографів (фотохудожників) та літня школа фото і відео на телефоні для школярів Тростянецької громади.
Організатором таких заходів є громадська організація «Екологія. Культура. Мистецтво». Проєкт «В об‘єктиві – культурна спадщина» втілюється за підтримки Українського культурного фонду. Для участі у резиденції відібрали 12 фотографів із Харкова, Києва, Львова, Івано-Франківська, Вінниці, Хмельницького та Жовкви. У межах резиденції вони побувають в усіх визначних місцях Регіонального ландшафтного палку «Стільське Горбогір’я» й Історико-культурного заповідника «Стільське городище» та пофотографують пам’ятки в різний час доби. Маршрут фотохудожників на чолі з керівником резиденції Костею Смоляніновим пролягатиме через села Діброва, Ілів, Стільсько й Тростянець. Найкращі їхні роботи, створені під час резиденції, будуть опубліковані у спеціально виданому фотоальбомі й візьмуть участь у мандрівній фотовиставці всіма селами громади.
“Це дуже цікавий проєкт. І я вірю, що через своє художнє бачення фотографи зможуть донести до громади всю унікальність культурної спадщини, якою вона володіє. Також вірю, що ці світлини стануть доброю рекламою, щоб до Стільська та інших сіл громади їхало ще більше туристів. А ми, з владою на місці, маємо розвивати туристичну інфраструктуру і зберігати пам’ятки, пропонувати на їх базі цікаві культурні продукти”, – каже директорка департаменту архітектури та розвитку містобудування Львівської ОДА Олена Василько.
Метою цілого проєкту є долучитися до збереження об’єкту історико-культурної спадщини й природного різноманіття, пошук нових підходів у промоції. І Львівська облдержадміністрація зі свого боку вже давно почала цю роботу.
“Стільсько презентоване у путівнику «Мандри Львівщиною: природні та еко-локації», про цю місцевість розповідали у нашому промоційному проєкті «Погнали Львівщиною», – зауважує Наталя Табака, керівниця управління туризму та курортів Львівської ОДА. – Історична спадщина завжди йде поруч із туризмом, обидві сфери доповнюють одна одну. Важливо, щоб і гості, і місцеві мешканці усвідомлювали цінність цих історичних, природних об’єктів в околицях сіл Дуброва, Ілів, Тростянець та Стільсько. Якраз на це і спрямований проєкт”.
Поруч із резиденцію фотографів також діє школа мобільного фото та відео для місцевого юнацтва. У ній беруть участь 15 школярів різних шкіл Тростянецької громади. Представники What if creative Studio, які є кураторами цієї частини проєкту, навчають дітей знімати і монтувати фото та відео на мобільних телефонах, а по закінченні.
“Так діти отримають реальні і затребувані у сучасному світі навички роботи з фото і відеоформатами, познайомляться з професійними фотографами з цілої України, зрозуміють цінність культурної і природної спадщини рідного краю, зможуть розповісти про вивчене та впливати на формування думки дорослих та, можливо, навіть самі зможуть привертати у соцмережах увагу туристів. Опісля ми хочемо видати настінний календар зі світлинами учнів, однак для цього коштів проєктом не передбачено – шукаємо меценатів”, – пояснює координаторка проєкту, голова ГО «Екологія. Культура. Мистецтво» Софія Каськун.