Поки точаться суперечки вчених, як довго ще триватиме пандемія коронавірусу, людство вчиться жити в нових реаліях – дотримуватися соціальної дистанції, носити маски, постійно користуватися антисептиками, дотримуватися гігієнічного етикету кашлю та чхання тощо.
Зараз у медицині з’явився новий термін «маскне» – так називають акне, яке утворюється на шкірі обличчя від тривалого носіння маски. Як від нього вберегтися, враховуючи, що маски надовго стали невід’ємним атрибутом повсякденного життя, розповів Олександр Літус – завідувач кафедри дерматовенерології, алергології, клінічної та лабораторної імунології Національного університету охорони здоров’я України ім. П.Л. Шупика, заслужений лікар України.
- До лікаря-дерматолога слід звертатися при появі вираженого запалення, набряку, явищ периорального дерматиту на шкірі обличчя, які свідчать про те, що наявне не лише подразнення від тертя, а й приєдналася вторинна інфекція. Також у теплому й вологому середовищі під маскою часто створюються сприятливі умови для розвитку кандидозної грибкової мікрофлори.
- Перед тим, як надіти маску і після її зняття умийтеся й очистіть шкіру. Бажано зробити невелику перерву перед надяганням нової маски, дати шкірі «подихати».
- Щоб запобігти тертю, бажано використовувати зволожуючий крем і лосьйони, які пом’якшують шкіру (емолієнти). Зволожуючий засіб наносять на шкіру обличчя більш тонким шаром – якщо у вас жирна шкіра або схильність до розвитку акне, більш щільним шаром – якщо ваша шкіра чутлива або схильна до розвитку екземи.
- У літній період можна використовувати сонцезахисні креми, які містять цинк або титан – вони будуть виступати в якості бар’єра від будь-якого тертя і подразнення.
«Під час носіння маска щільно прилягає до обличчя, виникають тертя і здавлювання на ділянках особливо щільного контакту – зазвичай це перенісся і шкіра під очима. Якщо довго носити маску, на цих ділянках шкіри можуть з’являтися червоні смуги, потертості, подразнення і навіть невеликі ранки й садна. Якщо маску доводиться носити кожен день, то шкіра не встигає відновлюватися від пошкоджень і подразнення прогресують, займають все більшу поверхню й спричиняють дискомфорт. Інша проблема – запалення. Тертя призводить до мікротравм, а через ці невеликі ушкодження легко проникають у шкіру мікроорганізми, утворюються гнійнички. Для такого запалення навіть новий термін з’явився – акне від механічного подразнення, або маскне. Зазвичай такі запальні елементи локалізовані в області підборіддя, носа і щік», – розповів спеціаліст.