Виховання без покарань базується на декількох основних принципах:

– ключова думка, яка визначає цей підхід, – визнання унікальності особистості дитини, наявності у нього почуттів і переживань, бажань і потреб.

– Повага до інтересів та цінностей дитини. Визнання особистості дитини веде за собою визнання наявності у нього власних цінностей, навіть якщо вони йдуть врозріз з вашими власними цінностями. Такий підхід дозволяє дитині активно формувати свою систему цінностей, вчитися знаходити і виправляти свої помилки, виховує аналітичне мислення і вчить самостійному здійсненню вибору.

– Для того щоб зробити виховання без покарань дійсно ефективним, батьки повинні навчитися бачити свої помилки і визнавати свою недосконалість.

– Безумовна любов – одне з найважливіших і необхідних вимог, що робить можливим здійснення виховання без покарань. Дитина має рости в атмосфері любові і поваги, вона повинна знати і відчувати в кожен момент часу, що в родині її люблять.

– Сімейні правила. Встановіть і донесіть до відома вашої дитини певний перелік правил (він не повинен бути занадто довгим), які обов’язкові для дотримання всіма членами сім’ї.

– Подавайте приклад. З народження і як мінімум до підліткового віку батьки є авторитетом для своїх дітей і повинні скористатися цією чудовою нагодою подати їм приклад бажаної поведінки.

– Відмова від виховання, заснованого на тиск авторитету і сили. Будьте послідовні. Виховання без покарань починається з виховання вихователів, тобто самих батьків. Батьки повинні мати чітку систему цінностей, ясно уявляти собі цілі виховного процесу, вміти керувати своїми емоціями, особисто зростати разом зі своєю дитиною, розвивати в собі самодисципліну і терпіння.

Для того щоб виховання було дійсно ефективним, а його результати довгостроковими, потрібна чимала робота над собою і щоденна праця для побудови довірливих взаємин з дитиною.