k2FtbBdWr1

24 жовтня – Всесвітній день боротьби з поліомієлітом

Його заснувати з ініціативи міжнародної неурядовоїорганізації Rotary International задля привернення уваги світової спільноти до проблеми захворювання на поліомієліт та завершення більш ніж 30 – річної боротьби за викорінення цього небезпечного захворювання на всій планеті.

Ліквідація поліомієліту –наше спільне майбутнє. Увесь світ працює над тим, щоб викорінити цю хворобу.

Згідно з даними МОЗ України, в Україну повернувся поліомієліт.

У Рівненській області зафіксований та підтверджений випадок паралічу у 1,5 річної дитини, яка не була вакцинована від поліомієліту.

Хвороба викликана дериватом вакцинного штаму поліовірусів 2 типу (Sabin2).

У світі Афганістан та Пакистан залишаються ендемічними країнами.

У 2021 році в Україні зареєстрували спалах поліомієліту.

Доки поліомієліт існує хоча б в одній точці світу – заразитися ним ризикують всі, хто не отримав щеплення.

Згідно із рекомендаціями ВООЗ, розповсюдження вірусу поліомієліту припиняється за охоплення вакцинацією проти поліомієліту понад 95%.

Під час пандемії COVID – 19, війни в Україні, міграційних процесів серед населення знизилися показники охоплення щепленнями дитячого населення проти поліомієліту, що може сприяти виникненню захворювань на дану інфекцію серед дітей.

🔸Що необхідно знати про поліомієліт ?

Вірус поліомієліту може паралізувати, уражає центральну нервову систему з виникненням парезів і паралічів. Дитина, яка невакцинована проти поліомієліту, перебуває у зоні підвищеного ризику та становить небезпеку для інших дітей.

Найчастіше хворіють діти від 6 місяців до 5 років. Захворювання виникає в результаті інфікування одним з трьох типів вірусів поліомієліту. Збудник поліомієліту (poliovirus hominis) належить до групи пікорнавірусів родини ентеровірусів (кишкових вірусів) та існує у вигляді трьох незалежних типів (1, 2 і 3). Більшість захворювань пов’язано з вірусом типу 1. Вірус добре переносить замороження, висушування. Не руйнується травним соком та антибіотиками. Гине при кип’ятінні, під впливом ультрафіолетового опромінення та дезинфікуючих засобів. Захворюваність на поліомієліт переважає у літньо-осінні місяці. Після перенесеної хвороби формується стійкий, типоспецифічний імунітет.

Клінічні прояви поліомієліту різноманітні.

У понад 90% інфікованих він минає безсимптомно, у 4-8% – в абортивній формі без рухових порушень. Тільки в 1-10 з кожної тисячі сприйнятливих до хвороби осіб (0,1-1,0%) розвивається паралітична форма хвороби з розвитком паралічів і парезів.

Клінічні ознаки паралітичних форм поліомієліту:

• гострий початок з підвищенням температури тіла

• біль голови, горла

• нежить

• блювота, проноси

• раптове порушення ходи, м’язова слабість, біль у кінцівках

• порушення чутливості шкіри

• розвиток гострих млявих паралічів виникає від декількох годин до 1-5 днів

Як можна заразитися вірусом поліомієліту?

Джерелом інфекції є хворі на паралітичні та непаралітичні форми поліомієліту або вірусоносії. Передача збудника поліомієліту відбувається від людини до людини. Основний механізм передачі вірусу – фекально-оральний, який відбувається через брудні руки, іграшки, поверхні, інфіковану воду та їжу; переноситься мухами. Інфікування може відбуватись повітряно-крапельним шляхом через виділення з верхніх дихальних шляхів.

Як довго є заразним хворий на поліомієліт?

З верхніх дихальних шляхів вірус виділяється тільки в гострому препаралітичному періоді, з випорожненнями – триваліший час. Найбільш інтенсивне виділення вірусу від хворого відбувається в перші два тижні захворювання, але може продовжуватися впродовж 4-6 тижнів від початку хвороби.

Як попередити зараження поліомієлітом?

Вакцинація – найефективніший метод профілактики поліомієліту!