k2FtbBdWr1

Домедична допомога при гострому мозковому інсульті: що важливо робити і від чого слід утриматися

Своєчасна допомога хворому з інсультом у перші години має принципове значення і значно підвищує шанси на успішне лікування та одужання.

Інсульт — це небезпечне порушення мозкового кровообігу, яке вимагає невідкладного лікування, тому за перших ознак інсульту необхідно викликати швидку (103) або – за крайньої необхідності – самостійно доставити пацієнта у лікарню.

Знання базових правил першої домедичної допомоги теж може відіграти важливу роль у збереженні життя та здоров’я постраждалого.

Після виклику “швидкої” варто:

* заспокоїти постраждалого і пояснити, що допомога буде;

* дотримуватись вказівок диспетчера швидкої допомоги:

* надати постраждалому максимально зручне для нього положення (рекомендовано – підвищене положення голови 15-30 градусів);

* забезпечити постійний нагляд до приїзду бригади екстреної медичної допомоги;

* у випадку погіршення стану постраждалого повторно викликати екстрену медичну допомогу

* за можливості, отримати від постраждалого максимально можливий обсяг інформації (наприклад, щодо точного часу погіршення стану, можливих обставин, які з цим пов’язані, наявних захворювань);

* Усю отриману інформацію передати працівникам бригади екстреної (швидкої) медичної допомоги або диспетчеру прийому виклику.

Також необхідно пам’ятати, що:

* постраждалому не можна їсти та пити;

* якщо у нього до приїзду “швидкої” зникли наявні ознаки інсульту, – жодним чином не відміняти виклик.

Нагадуємо, що лікування інсульту є безоплатним для пацієнта.

Критично важливо доставити його в лікарню, яка має обладнання та спеціалістів, що можуть діагностувати тип інсульту упродовж кількох годин пiсля появи симптомів.

Національна служба здоров’я (НСЗУ) оплачує лікарням надані медичні послуги і контрактує лише ті заклади, які гарантують цілодобову роботу фахівців необхідної кваліфікації та наявність спеціального обладнання для діагностики лікування інсультів (наприклад, КТ або МРТ, які дозволяють точно встановити діагноз).