Сьогодні, 21 травня, у машинному залі Львівської політехніки, відбувся мистецько-науковий захід «Україна в Європі шляхом першовідкриттів». Присвячений він Міжнародному Дню Європи. Ідея заходу – продемонструвати наукову позицію України, зокрема Галичини та Львова, через винаходи, досягнення і першість в світі львівських вчених, які своїми конкретними прикладами експериментів вводили Україну в європейське наукове сузір’я.
Привітав учасників заходу голова Львівської ОДА Максим Козицький.
«Львівщина була і залишається потужним науково-освітнім центром і ми пишаємося тим, що незліченна кількість вихідців з нашого регіону стали світилами не лише європейської, але й світової науки. Ми повинні знати про видатних львів’ян, тому всіляко заохочуємо суспільство й організації бути ініціативними й запроваджувати такі проєкти частіше. Дякую усім причетним до організації заходу за неймовірні емоції й за те, що показуєте, наскільки талановитими є наші земляки»,- зазначив очільник області.
Під час заходу через приклади конкретних особистостей, унікальність їхнього життя і феноменальність їхніх відкриттів присутні могли зануритися у царину науки. Також гості могли зрозуміти й відчути вплив науки на зображальне і виражальне мистецтво: симфонічні композиції, фешн-індустрію, скульптурну пластику, експериментальний живопис та інсталяцію.
«Цей проєкт покликаний ознайомити нашого сучасника із незнаними постатями науковців, які через власні досягнення демонстрували ідентичність «гордого львів’янина чи львів’янки» у Європі та світі, а відтак – показати роль науки, мистецтва, музики й моди у формуванні інтелектуального та богемного середовища Львова на зламі ХІХ-ХХІ століть»,- зазначив керівник департаменту міжнародної технічної допомоги та міжнародного співробітництва Львівської ОДА Роман Шепеляк.
Силуети сучасної скульптури й модні манекени, симфонічні інтерактивні етюди, цифрові анімації, відео сюжети та світлова динаміка – все це стало частиною заходу, яка і знайомила присутніх з постатями науковців.
Серед них: Франц Ксавер фон Цах -львів’янин, організатор першого в світі астрономічного симпозіуму, керівник найсучаснішої у XVIII ст обсерваторії в Європі. У Львівській астрономічній обсерваторії ним були зроблені вперше тріангуляційні заміри Львова, які допомогли створити карту Галичини.
Ігнацій Юзеф Мартінович – професор фізики Львівського університету, завдяки якому 4 березня 1784 над Львовом піднялася повітряна куля з першим у світі автоматичним пальником на рідкому паливі.
Людвіґ Ридиґер – доктор медицини Ґрайфсвальдського університету, ректор Львівського університету. У 1881 першим у світі виконав операцію на шлунок.
Марія Склодовська-Кюрі – докторка природничих наук Паризького університету. Засновниця науки про радіоактивність, перша у світі відкрила полоній та радій. Двічі лауреатка Нобелівської премії – з фізики та хімії. У Львівській Політехніці, в липні 1912 прочитала лекцію.
Йоган Зег – львів’янин, магістр фармації Віденського університету, винахідник способу хімічної дистиляції сирої нафти, піонер нафтопереробної промисловості. Завдяки йому 30 березня 1853 у Львові засвітилася перша в світі гасова лампа.
Софія Окуневська – перша дипломована жінка-лікар Галичини, докторка медицини Цюріхського університету. Організувала перші у Львові курси для сестер милосердя. Одна з перших лікарів, що застосовувала променеву терапію в онкології.
Зазначимо, що Львівська Політехніка – одна з перших політехнік в Європі і перша в Україні. А Машинний зал, де відбувся захід, був закладений на кошти імператора Франса Йосифа, як експериментальна майстерня для професорів, які були запрошені до Львова із Відня, Німеччини, Чехії, Угорщини. Це приміщення поєднало в собі дух європейської науки та досягнення львівських науковців, які своїми винаходами підіймали престиж Галичини далеко за її межами
Довідково:
День Європи — свято, що відзначається 5 травня Радою Європи та 9 травня Європейським Союзом. В Україні ж офіційно щорічно його святкують у третю суботу травня з 2003 року.