Огляд епідеміології респіраторних вірусів у ЄС/ЄЕЗ – щотижневий моніторинг

Синдромальний нагляд у закладах первинної та вторинної медичної допомоги показує, що респіраторна активність залишається на базовому рівні в більшості країн ЄС/ЄЕЗ, подібно до рівнів, які спостерігалися протягом попередніх сезонів у цю пору року. Проте в кількох країнах, які подають звіти, спостерігається тенденція до зростання показників ГПЗ та ГРЗ.

Активність SARS-CoV-2 є різною як на рівні первинно, так і на вторинній ланці медичній допомозі в країнах ЄС/ЄЕЗ.

Влітку 2024 року активність SARS-CoV-2 зросла приблизно на шість тижнів раніше, ніж у 2023 році. Однак рівні можна порівняти з точки зору кількості лабораторно протестованих зразків і рівня позитивних результатів як у первинних, так і в вторинних дозорних системах.

− У дозорних системах первинної медичної допомоги (лікарі загальної практики) зведені результати позитивних тестів коливалися, збільшившись з минулого тижня до 24%. На рівні більшість країн, які подали звіти, спостерігали стабільну або знижувальну тенденцію щодо позитивних результатів тестування.

− У дозорних системах SARI (лікарнях) об’єднаний позитивний результат тесту залишався стабільним на рівні 15%, причому позитивний результат тесту коливався від 2,5–35% у чотирьох країнах, які звітували (Німеччина, Греція, Ірландія та Мальта). Вікова група 65 років і старше залишалася найбільш постраждалою (21% позитивних результатів тесту).

− Повідомлення про не дозорну вторинну медичну допомогу загалом були на низькому рівні, причому більшість країн ЄС/ЄЕЗ, які повідомляють про ці показники, повідомили про стабільні або знижувальні тенденції щодо кількості позитивних результатів тестів серед госпіталізованих пацієнтів, пацієнтів у відділенні інтенсивної терапії та смертей.

Однак у Чехії та Словаччині продовжує зростати кількість госпіталізованих пацієнтів із позитивним результатом SARS-CoV-2.

− Протягом останніх кількох тижнів у семи країнах (Болгарія, Чехія, Угорщина, Литва, Польща, Румунія та Швеція) спостерігалося збільшення кількості смертей, пов’язаних із SARS-CoV-2, але цифри відносно низькі; інші країни повідомили про зниження або стабільність цифр.

Активність респіраторно-синцитіального вірусу (RSV) залишалася низькою в країнах ЄС/ЄЕЗ, які звітували.

Характеристика вірусу

Грип за 38 тиждень 2024 року

У вищевказаний період було генетично охарактеризовано 6 199 A(H1)pdm09, 2 245 A(H3) і 1 157 B/Victoria вірусів із дозорних і не дозорних джерел. З віруси були віднесені до штамів/класів:

• 6 192 були A(H1)pdm09 – 4 628 (75%) були субкласом 5a.2a, а 1 564 (25%) були субкласом 5a.2a.1.

• 2 242 були A(H3) – 30 (1%) були субкласом 2a, 13 (0,6%) були субкласом 2a.3a, 2 198 (98%) були субкласом 2a.3a.1 і 1 (0%) був субкласом 2a.3b.

• 1 153 були B/Vic – усі були субкласом V1A.3a.2.

Варіанти SARS-CoV-2 за тижні 36–37 (з 2 по 15 вересня 2024 р.)

• Розрахунковий розподіл варіантів, що викликають занепокоєння (ЛОС) або варіантів, що представляють інтерес (ВОІ), було:

• 20% (12–25%) для BA.2.86 (198 виявлень із 10 країн)

• 71% (61–79%) для KP.3 (557 виявлень із 10 країн).

Mpox (міпокс), викликаний вірусом віспи мавп класуI і II

Був зафіксований один випадок міпоксу в Індії, спричинений вірусом віспи мавп (MPXV) клас Ib на 23 вересня 2024 року. Це чоловік, який нещодавно подорожував до Об’єднаних Арабських Еміратів (ОАЕ). 27 вересня 2024 року в Інді було зареєстровано другий випадок віспи іншої особи, яка нещодавно подорожувала до ОАЕ.

Раніше про випадки міпоксу, викликаного MPXV clade Ib за межами Африки, повідомляли Швеція та Таїланд.

У всьому світі MPXV clade I та clade II циркулюють у різних країнах.

Загалом з початку моніторингу у 2022 році в 123 країнах було зареєстровано 106 310 підтверджених випадків міпокс (MPXV клас I та клас II), у тому числі 234 летальні випадки.

Епідеміологічна ситуація в Африці

У 2024 році було зареєстровано понад 30 000 підтверджених і підозрюваних випадків міпоксу, спричинених MPXV клас I та клас II, у тому числі понад 800 смертей.

Країни, які повідомили про випадки захворювання: Бурунді, Камерун, Центральноафриканська Республіка, Республіка Конго (Конго), Кот-д’Івуар, Демократична Республіка Конго (ДРК), Габон, Гвінея, Кенія, Ліберія, Марокко, Нігерія, Руанда, Південна Африка та Уганда.

Двома країнами, які повідомляють про найбільшу кількість випадків за останні тижні, залишаються ДРК і Бурунді. Крім того, про випадки повідомили Кенія, Руанда та Уганда.  За останні чотири тижні ДРК повідомила про 774 підтверджені випадки, а Бурунді – про 465.

Смертні випадки зареєстровані лише в ДРК (понад 152 серед усіх випадків за даними ВООЗ за останні чотири тижні).

Клас Ib був виявлений в обох країнах, тоді як клад Ia спільно циркулює в ДРК.

Загальна кількість випадків хвороби у 2024 році становить понад 26 000 (понад 5 000 підтверджено), у тому числі понад 800 смертельних випадків.

Країни, які повідомляють лише про випадки, пов’язані з подорожами, або про випадки, пов’язані з ними – Індія, Швеція, Таїланд.

Оцінка ECDC:

Кількість людей з інфекцією MPXV clade I зросла, і останніми тижнями відбулося географічне розширення на недавно уражені африканські країни. Індія, Швеція та Таїланд виявили випадки міпоксу, спричиненого MPXV класом Ib, у людей, які подорожували до регіонів, де вірус циркулює в Африці з серпня 2024 року.

Місцеве поширення лихоманки денге у 2024 році наматериковій частині Франції

Загалом у 2024 році у Франції було зареєстровано 68 випадків лихоманки денге.

Станом на 25 вересня Франція повідомила про випадки в таких департаментах:

Приморські Альпи: 1 випадок у Ментоні (або Монако), 2 випадки в Ла-Коль-сюр-Лупі та 5 випадків у Валлоріс.

Оцінка ECDC:

У 2023 році Франція повідомила про дев’ять спалахів із загалом 45 випадками автохтонного зараження людини вірусом денге. У 2022 році Франція також повідомила про дев’ять спалахів із загалом 65 локальних випадків лихоманки денге, що на той час було найбільшою кількістю автохтонних випадків і спалахів у ЄС/ЄЕЗ.

В Європі вірус денге передається москітом Aedes albopictus, який євстановлено у значній частині Європи. Тому ці спалахи не є неочікуваними. З наближенням осені екологічні умови стануть менш сприятливими для життєдіяльності переносників.

Крім Франції, Італія та Іспанія також повідомили про автохтонні випадки лихоманки денге в Європі в 2024 році. У минулому про локальні спалахи лихоманки денге повідомляли Франція, Італія, Іспанія та Хорватія.

Сезонний нагляд за інфекціями вірусуЗахідного Нілу (ВЗН)

Від початку 2024 року станом на 25 вересня 2024 року про випадки інфікування ВЗН у людей повідомили  13 країн ЄС/ЄЕЗ і п’ять країн-сусідів ЄС.

В ЄС/ЄЕЗ Австрія, Болгарія, Хорватія, Чехія, Угорщина, Румунія, Франція, Німеччина, Італія, Греція, Словаччина, Словенія та Іспанія повідомили про інфікування ВЗН.

Випадки захворювання людей напташиний грип A(H5N1) США

20 вересня CDC США надав оновлену інформацію про нещодавню інфекцію пташиного грипу A(H5N1) у людини в Міссурі, включаючи додаткові відомості про подальше розслідування. Раніше повідомлялося про двох контактів людини з симптомами хвороби, одного домашнього контакту, у якого симптоми виникли в той же день, що й пацієнта, але він не проходив тестування, а також одного медичного працівника з легкими респіраторними симптомами, у якого тест на вірус грипу дав негативний результат.

Зразки крові були відібрані для серологічного дослідження у пацієнта та особи, яка контактувала з домогосподарством, щоб перевірити наявність антитіл до вірусу пташиного грипу A(H5) як ознаки попереднього контакту з інфекцією. Другий медичний працівник, у якого спостерігалися легкі респіраторні симптоми, також був ідентифікований шляхом відстеження контактів. Їх не перевіряли на грип, оскільки вони вже одужали на момент обстеження, але буде запропоновано серологічне дослідження.

Фон

13 вересня 2024 року вCDC США опублікував додаткову інформацію про нещодавній випадок пташиного грипу A(H5) у штаті Міссурі. Це була доросла людина з серйозними супутніми захворюваннями, у якої 20 серпня з’явилися такі симптоми, як біль у грудях, нудота, блювота, діарея та слабкість. Хворий був госпіталізований 22 серпня і отримав противірусне лікування. Пацієнт не був тяжко хворим і згодом одужав.

У одного домашнього контакту з’явилися симптоми в той самий день, що й у пацієнта, але він не пройшов тестування та згодом одужав. Оскільки симптоми розвинулися одночасно, дві людини, ймовірно, зазнали впливу одного джерела і не були частиною ланцюга передачі від людини до людини. У медичного працівника, який був у тісному контакті з хворим, виникли легкі симптоми, але тест на грип дав негативний.

У 2024 році в штаті Міссурі повідомлялося про спалахи пташиного грипу A(H5) як серед птиці, яка вирощується на промислових підприємствах, так і у домашнього господарства, але не серед великої рогатої худоби. Пташиний грип A(H5N1) також раніше виявляли в штаті у диких птахів.

Стосовно раніше зареєстрованих випадків, пов’язаних із зараженням домашньої птиці в Колорадо, CDC США заявив, що всі зразки вірусу були чутливі до противірусних препаратів (озельтамівіру, занамівіру, перамівіру та балоксавіру) після тестування на чутливість до противірусних засобів.

У 2024 році та станом на 24 вересня 2024 року в США було зареєстровано загалом 14 людей із пташиним грипом A(H5). З них чотири особи були працівниками, які контактували з молочною худобою, інфікованою або ймовірно інфікованою A(H5N1), і дев’ять осіб були працівниками, які контактували з комерційними фермами для несучок зі спалахами грипу A(H5).

В останньої інфікованої людини не було виявлено контакту з тваринами.

Грип A(H9N2)

26 серпня 2024 року ВООЗ повідомила про один випадок захворювання людини на пташиний грип A(H9N2) в Гані. Пацієнт – дитина з Верхнього Сходу,  розташованого на кордоні з Буркіна-Фасо. 5 травня у хворого з’явилися такі симптоми, як біль у горлі, температура та кашель. 7 травня пацієнт звернувся до місцевої лікарні, де діагностували грипоподібне захворювання.

7 травня респіраторні зразки були зібрані та надіслані до Національного центру грипу (NIC) Гани, Меморіального інституту медичних досліджень Ногучі, де 15 травня вони дали позитивний результат за допомогою ПЛР на сезонний грип A(H3N2). 9 липня зразок був додатково проаналізований у NIC Гани шляхом секвенування, що вказало на наявність вірусу пташиного грипу A(H9). Аліквоти зразка були надіслані до Центрів співпраці ВООЗ (WHO CC) у Лондоні, Сполучене Королівство, та Атланті, Сполучені Штати (США). 6 серпня ЦК ВООЗ у США підтвердив зразок як позитивнийвірус пташиного грипу A(H9N2).

Після підтвердження інфекції A(H9N2), Верхньо-східне регіональне управління охорони здоров’я відвідало домогосподарство пацієнта та повідомило, що у кількох членів сім’ї розвинулися респіраторні симптоми. Респіраторні зразки та зразки сироватки були зібрані під час візиту та надіслані до NIC Гани, де вони дали негативний результат на вірус грипу.

Дитина повністю одужала.

Зразки від тісних контактів були зібрані та були негативні. Не було жодних інших випадків пташиного грипу A(H9N2), пов’язаних із цим пацієнтом.

 До початку хвороби дитина не контактувала з птицею чи будь-якими людьми з подібними симптомами.

Були повідомлення про захворювання домашньої птиці у регіоні Верхнього Сходу Гани, але причина не була встановлена.

Низькопатогенний пташиний грип A(H9N2) циркулює на птахофабриках Гани з листопада 2017 року. Уряд Гани вжив заходів з моніторингу, профілактики та контролю, включаючи посилене спостереження за випадками захворювання, епідеміологічне розслідування, моніторинг тісних контактів і заходи з повідомлення про ризик для населення та ключових професійних груп із високим ризиком зараження.

Це перший випадок зараження людини вірусом пташиного грипу A(H9N2), про який ВООЗ повідомляє з Гани. З 1998 року та станом на 24 вересня 2024 року в дев’яти країнах було зареєстровано загалом 140 лабораторно підтверджених випадків зараження людей вірусом пташиного грипу A(H9N2), у тому числі два летальні випадки (обидва у пацієнтів із супутніми захворюваннями): Китай (124), Єгипет (4), Бангладеш (3), Камбоджа (2), Оман (1), Пакистан (1), Індія (2), Сенегал (1), В’єтнам (1) і Гана (1). Більшість випадків – діти з легким перебігом хвороби.

Випадки захворювання людей на віруссвинячого грипу A(H3N2)

Міністерство охорони здоров’я Міннесоти повідомило про два випадки зараження людей вірусом грипу A(H3N2)v.

Обидві випади виникли в осіб віком до 18 років, які звернулися за медичною допомогою на 36-му тижні, що завершується 7 вересня 2024 року. Вони не були госпіталізовані та з тих пір повністю одужали.

До початку захворювання обидві особи, які не контактували між собою, відвідували про відвідування сільськогосподарської ярмари, де перша особа мала опосередкований, а друга – прямий контакт зі свинями.

Епідеміологічне розслідування показало, що через добу після сільськогосподарського ярмарку у всіх членів сім’ї першої особи з’явилися симптоми. Один член сім’ї пройшов тестування та отримав позитивний результат на SARS-CoV-2. Усі одужали, але у початкового пацієнта згодом з’явилися нові симптоми. У людини був позитивний тест на грип А, який пізніше було ідентифіковано якгрип A(H3N2)v. 

Вважається, що початкове захворювання в домогосподарстві не пов’язане з грипом A(H3N2)v.

Серед контактних осіб захворювання не виявлено.

За сезон 2023-2024 років чотири випадки захворювання людей на грип A(H3N2)v було зареєстровано в США.

Віруси свинячого грипу А продовжують циркулювати серед популяцій свиней по всьому світу. Це може спорадично призвести до інфекцій у людей, найчастіше через контакт із зараженими свинями або забрудненим середовищем.

Немає вакцини проти вірусу свинячого грипу А, дозволеної для використання на людях. Віруси грипу А, що циркулюють серед людей, відрізняються від тих, що циркулюють у популяціях свиней. Таким чином, очікується, що вакцини проти сезонного грипу не захистять людей від вірусів свинячого грипу. Очікується, що доступні противірусні препарати проти грипу будуть ефективними для лікування.

У пацієнтів з респіраторними симптомами, які повідомляють про контакт зі свинями до початку захворювання, слід завжди думати про зараження вірусом свинячого грипу. Це сприяє ранньому виявленню випадків передачі інфекції людині та ініціації подальших розслідувань.

Наразі немає доказів стійкої передачі вірусу свинячого грипу А між людьми, і це також стосується цієї конкретної події.

Таким чином, ймовірність імпорту та подальшого обігу в ЄС/ЄЕЗ, пов’язана з цією подією, вважається незначною, як і ризик для ЄС/ЄЕЗ.

Холера

З 31 липня та станом на 31 серпня 2024 року в усьому світі було зареєстровано 60 834 нових випадки холери, у тому числі 227 випадків смерті.

П’ять країн, які повідомили про найбільше випадків, це Афганістан (30 170), Пакистан (10 983), Ємен (10 656), Нігерія (3 142) та Ефіопія (1 743).

П’ять країн, які повідомили про найбільше нових смертей, — Нігерія (94), Судан (37), Демократична Республіка Конго (30), Ефіопія (25) і Ємен (21).

З 1 січня по 31 серпня 2024 року в усьому світі було зареєстровано 371 381 випадок холери, у тому числі 2 517 летальних. Для порівняння, з 1 січня 2023 року по 31 серпня 2023 року в усьому світі було зареєстровано 652 902 випадки холери, включаючи 3 789 летальних випадків.

Африка

Бурунді : З 28 липня та станом на 31 серпня 2024 року було зареєстровано 41 новий випадок, у тому числі два нових випадки смерті. З 1 січня та станом на 31 серпня 2024 року було зареєстровано 687 випадків, у тому числі три летальних. Для порівняння, у 2023 році та станом на 13 серпня 2023 року було зареєстровано 609 випадків, у тому числі дев’ять летальних.

Коморські острови : З 28 липня та станом на 2 серпня 2024 року було зареєстровано 13 нових випадків. З 1 січня 2024 року та станом на 2 серпня 2024 року було зареєстровано 10 342 випадки, у тому числі 149 летальних. Для порівняння, у 2023 році та станом на 31 серпня 2023 року випадків не було зареєстровано.

Демократична Республіка Конго : З 28 липня по 31 серпня 2024 року було зареєстровано 1 527 нових випадків, у тому числі 30 нових. З 1 січня 2024 року по 31 серпня 2024 року зареєстровано 23 291 випадок, у тому числі 337 летальних. Для порівняння, у 2023 році та станом на 5 серпня 2023 року було зареєстровано 24 121 випадок, у тому числі 222 летальних.

Ефіопія : З 28 липня по 31 серпня 2024 року було зареєстровано 1743 нових випадки, у тому числі 25 летальних випадків. З 1 січня 2024 року по 31 серпня 2024 року було зареєстровано 23 030 випадків, у тому числі 207 летальних. Для порівняння, у 2023 році та станом на 23 серпня 2023 року було зареєстровано 17 796 випадків, у тому числі 220 летальних.

Гана : З 1 серпня та станом на 31 серпня 2024 року було зареєстровано 24 нових випадки. З 1 січня по 31 серпня 2024 року зареєстровано 24 випадки. Для порівняння, у 2023 році та станом на 31 серпня 2023 року не було зареєстровано жодного випадку.

Кенія : З 28 липня та станом на 9 серпня 2024 року було зареєстровано п’ять нових випадків. З 1 січня по 9 серпня 2024 року було зареєстровано 300 випадків, у тому числі три летальних. Для порівняння, у 2023 році та станом на 29 червня 2023 року було зареєстровано 8 735 випадків, у тому числі 137 летальних.

Мозамбік : З 28 липня та станом на 2 серпня 2024 року було зареєстровано 12 нових випадків. З 1 січня по 2 серпня 2024 року було зареєстровано 8 183 випадки, у тому числі 17 летальних. Для порівняння, у 2023 році та станом на 6 серпня 2023 року було зареєстровано 33 299 випадків, у тому числі 137 летальних.

Нігерія : З 19 липня та станом на 23 серпня 2024 року було зареєстровано 3 142 нових випадки, у тому числі 94 летальних. З 1 січня 2024 року по 23 серпня 2024 року зареєстровано 5 951 випадок, у тому числі 176 летальних. Для порівняння, у 2023 році та станом на 30 липня 2023 року було зареєстровано 2309 випадків, у тому числі 57 летальних.

Сомалі : З 28 липня та станом на 31 серпня 2024 року було зареєстровано 1649 нових випадків, у тому числі чотири смерті. З 1 січня 2024 року по 31 серпня 2024 року зареєстровано 18 218 випадків, у тому числі 138 летальних. Для порівняння, у 2023 році та станом на 13 серпня 2023 року було зареєстровано 12 142 випадки, у тому числі 30 летальних.

Судан : З 30 квітня та станом на 31 серпня 2024 року було зареєстровано 395 нових випадків, у тому числі 37 випадків смерті. З 1 січня 2024 року по 31 серпня 2024 року зареєстровано 2 803 випадки, у тому числі 37 летальних. Для порівняння, у 2023 році та станом на 31 серпня 2023 року не було зареєстровано жодного випадку.

Того : З 19 грудня та станом на 31 серпня 2024 року було зареєстровано 10 нових випадків, у тому числі один летальний. З 1 січня 2024 року по 31 серпня 2024 року зареєстровано 10 випадків, у тому числі один летальний. Для порівняння, у 2023 році та станом на 31 серпня 2023 року не було зареєстровано жодного випадку.

Америка

Гаїті : З 27 липня по 17 серпня 2024 року було зареєстровано 181 новий випадок, у тому числі один летальний. З 1 січня 2024 року по 17 серпня 2024 року зареєстровано 9 659 випадків, у тому числі 142 летальних. Для порівняння, у 2023 році та станом на 10 серпня 2023 року було зареєстровано 38 036 випадків, у тому числі 421 летальний.

Азія

Афганістан : З 27 липня та станом на 31 серпня 2024 року було зареєстровано 30 170 нових випадків, у тому числі 12 летальних. З 1 січня 2024 року по 31 серпня 2024 року зареєстровано 125 471 випадок, у тому числі 60 летальних. Для порівняння, у 2023 році та станом на 12 серпня 2023 року було зареєстровано 128 880 випадків, у тому числі 63 летальних.

Бангладеш : З 8 липня 2024 року по 26 серпня 2024 року було зареєстровано 98 нових випадків. З 1 січня 2024 року по 26 серпня зареєстровано 168 випадків. Для порівняння, у 2023 році та станом на 13 серпня 2023 року було зареєстровано 76 353 випадки.

Китай : З 31 липня та станом на 31 серпня 2024 року було зареєстровано чотири нові випадки. З 1 січня 2024 року та станом на 31 серпня 2024 року було зареєстровано дев’ять випадків. Для порівняння, у 2023 році та станом на 31 серпня 2023 року було зареєстровано 18 випадків.

Непал : З 28 липня та станом на 25 серпня 2024 року було зареєстровано 38 нових випадків. З 1 січня 2024 року по 25 серпня 2024 року зареєстровано 58 випадків. Для порівняння, у 2023 році та станом на 31 серпня 2023 року не було зареєстровано жодного випадку.

Пакистан : З 15 липня по 12 серпня 2024 року було зареєстровано 10 983 нових випадки. З 1 січня 2024 року по 12 серпня 2024 року зареєстровано 49 619 випадків. Для порівняння, у 2023 році та станом на 20 серпня 2023 року було зареєстровано 12 460 випадків.

Сирія : З 22 липня по 26 серпня 2024 року було зареєстровано 143 нових випадки. З 1 січня 2024 року по 26 серпня 2024 року зареєстровано 10 563 випадки. Для порівняння, у 2023 році та станом на 12 серпня 2023 року було зареєстровано 228 032 випадки, у тому числі 952 летальних.

Ємен : З 15 липня по 19 серпня 2024 року було зареєстровано 10 656 нових випадків, у тому числі 21 летальний. З 1 січня 2024 року по 19 серпня 2024 року зареєстровано 31 809 випадків, у тому числі 153 летальних. Для порівняння, у 2023 році та станом на 13 серпня 2023 року було зареєстровано 5 157 випадків, у тому числі сім летальних.

Оцінка ECDC:

Протягом останніх місяців в Африці та Азії продовжують повідомляти про випадки холери. Також повідомлялося про спалахи холери в деяких частинах Близького Сходу та Америки.

У цьому контексті, хоча ризик інфікування холерою для мандрівників, які відвідують ці країни, залишається низьким, можливі спорадичні завезення випадків до ЄС/ЄЕЗ.

У 2022 році було 29 випадкі у дев’яти країнах ЄС/ЄЕЗ , тоді як у 2021 році було зареєстровано два випадки, а у 2020 році – жодного. У 2019 році в країнах ЄС/ЄЕЗ було зареєстровано 25 випадків. Усі випадки мали історію подорожей до районів, уражених холерою.

Згідно з даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), вакцинацію слід розглянути для мандрівників із групою підвищеного ризику, наприклад працівників екстрених служб і служб допомоги, які, ймовірно, зазнають прямого контакту.

Іншим мандрівникам, як правило, не рекомендується робити щеплення. Мандрівники, які подорожують до ендемічних по холері районів, повинні звернутися за порадою до медични заладів, щоб оцінити свій особистий ризик і застосувати запобіжні санітарно-гігієнічні заходи для запобігання зараженню. Такі заходи можуть включати вживання бутильованої або хлорованої води, ретельне миття фруктів і овочів бутильованою або хлорованою водою перед вживанням, регулярне миття рук з милом, вживання ретельно термічної обробки їжі та уникнення споживання сирих морепродуктів.

Георафічний розподіл винадків холери

з вересня 2023 року по серпень 2024 року

Поліомієліт

Глобальні зусилля громадської охорони здоров’я щодо викорінення поліомієліту тривають шляхом імунізації кожної дитини, поки передача вірусу не припиниться і світ не стане вільним від поліомієліту. 5 травня 2014 року Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) оголосила поліомієліт надзвичайною ситуацією в галузі охорони здоров’я міжнародного значення (PHEIC) через занепокоєння з приводу збільшення циркуляції та міжнародного поширення дикого поліовірусу в 2014 році.

8 липня 2024 р 39 засідання Комітету з надзвичайних ситуацій проти поліомієліту відповідно до Міжнародних медико-санітарних правил (ММСП) (2005) було проведено для обговорення міжнародного поширення поліовірусу, і було погоджено, що він залишається надзвичайню ситуацією.

У червні 2002 року Європейський регіон ВООЗ був офіційно оголошений вільним від поліомієліту.

Дикий поліовірус (ДПВ):

У 2024 році зареєстровано 40 випадків ГВП внаслідок інфікування диким поліовірусом – 21 у Пакистані та 19 в Афганістані.

Циркулюючий вакцинний поліовірус (cVDPV1) (датою появи симптомів у 2024 році (станом на 20 серпня 2024 року) : було зареєстровано шість випадків ГВП, спричинених cVDPV1 повідомили з двох країн: Демократичної Республіки Конго (ДРК) (5) і Мозамбіку (1).

У 2024 році було зареєстровано 165 випадків ОВП, спричинених cVDPV2, в 16 країна: Ангола (6), Бенін (1), Чад (8), ДРК (12), Ефіопія (11), Гвінея (5), Індонезія (7), Ліберія (1), Малі (1), Нігер (9), Нігерія (57), Сомалі (3), Південний Судан (8), Камерун (2), Палестина* (1) і Ємен (33).

Оцінка ECDC:

Європейський регіон ВООЗ, включаючи ЄС/ЄЕЗ, залишається вільним від поліомієліту з 2002 року. Інактивовані поліомієлітні вакцини використовуються в усіх країнах ЄС/ЄЕЗ.

Поки в європейських країнах є невакциновані або недостатньо вакциновані групи населення, а поліомієліт не буде ліквідовано в усьому світі, ризик повторного занесення вірусу в Європу залишається. Дві країни- сусіди ЄС/ЄЕЗ (Боснія і Герцеговина та Україна) залишаються під високим ризиком тривалого спалаху поліомієліту після імпорту дикого поліовірусу або появи циркулюючого вакцинного поліовірусу (cVDPV). Це пов’язано з неоптимальним виконанням програми вакцинації та низьким популяційним імунітетом.

Краснуха

26 країн ЄС повідомили дані про краснуху за серпень 2024 року.

Загалом кількість випадків зменшилася порівняно з попереднім місяцем, однак це може бути пов’язано із затримкою звітності, і кількість випадів за звітний місяць може змінитися в майбутньому. Загалом дві країни (Німеччина та Польща) повідомили про 10 випадків, а 24 країни повідомили про нуль випадків.

З 1 вересня 2023 року по 31 серпня 2024 року 29 держав-членів ЄС/ЄЕЗ повідомили про загалом 282 випадки краснухи, 27 (1,0%) з яких були лабораторно підтверджені. Протягом цього 12-місячного періоду 22 країни (Хорватія, Болгарія, Чехія, Данія, Естонія, Греція, Іспанія, Ірландія, Кіпр, Люксембург, Угорщина, Мальта, Нідерланди, Австрія, Португалія, Румунія, Словенія, Фінляндія, Швеція, Норвегія, Ісландія та Ліхтенштейн) повідомили про нуль випадків. Найбільше випадків зафіксовано в Польщі (245), Німеччині (30), Італії (два) та Латвії (два).

Протягом 12-місячного періоду жодна країна не повідомила ECDC про смертність пов’язану з краснухою.