Найгарніші зразки житлової забудови містечок Львівщини
20 Вересня 2022
Знайомство з містом зазвичай починається з прогулянки центром і відвідування архітектурних пам’яток. Туристам насамперед показують храми
та не менш цікавою є адміністративна і житлова забудова. На жаль, такі споруди переважно не мають статусу пам’яток, їхні нові власники безкарно перебудовують та руйнують автентичну оздобу. Десяток найгарніших будинків XIX-XX ст., які збереглися в містечках Львівщини. Часто в них дуже цікава історія, іноді – взагалі немає інформації про будівничих, власників та мешканців.
Стара сіль
Вілла «Анна» – один з тих об’єктів, заради яких варто їхати на Старосамбірщину. Стара Сіль – колишнє промислове містечко, назва якого говорить сама за себе. У ньому є красивий костел, дві дерев’яні церкви, та особливою родзинкою є вілла «Анна». Збудована в 1911 році, прикрашена сецесійними трояндами, бантиками, кольоровими маскаронами. Кутова вежа з флюгером приречено похилилася. Хоч будинок і не дуже старий, проте в джерелах мало про нього інформації. Тому історію замінюють легенди. Вона оповідає про кохання доньки солевара Анни і графа, який збудував для неї цю романтичну віллу. Зараз у ній працює неврологічне відділення лікарні. Будівля потребує реставрації.
Центр дитячої та юнацької творчості у Жовкві
На початку затишної вулички Бандери біля міського парку у Жовкві стоїть будинок XIX ст., в якому виріс науковець світового масштабу. Видатний електрохімік, фахівець IBM, винахідник магнітних головок комп’ютера та магнітних плівок для банківських карток Любомир Романків народився в сім’ї адвоката та керівника «Просвіти». Перед приходом радянської армії в 1944 році родина мусіла емігрувати, бо батько був у розстрільних списках. Любомир Романків живе у США, досі підтримує зв’язок з Україною. У його жовківському будинку зараз працює Центр дитячої та юнацької творчості.
Бібліотека у Самборі
Бібліотека на вулиці Стебельського у Самборі це теж пам’ятка архітектури, колишня вілла Козакевичів 1909 року. Володимир Козакевич був адвокатом, живописцем, громадсько-політичним діячем. Народився на Жовківщині, у Самборі працював юристом.
Дитячий садок у Раві-Руській
Вілла Стоклосінських з дерев’яним оздобленням ґанку, що на вулиці Вокзальній у Раві-Руській, суттєво змінилася від свого початкового вигляду. Та дерев’яні елементи, оздоби фасаду збережені, хоч і потребують відновлення. Тепер тут дитячий садок.
Вілла бургомістра у Дрогобичі
У Дрогобичі є ціла вулиця Панська (тепер Шевченка) з колишніми маєтками нафтових магнатів. Вілла Яна Невядомського збудована у 1903 році на вул. Жупній, 4 для колишнього пекара, а потім бургомістра Дрогобича Яна Невядомського. Кутова вежа будинку прикрашена алегоричними жіночими статуями, які уособлюють «Торгівлю» (жінка у капелюсі з крилами – атрибутом бога торгівлі Гермеса) і «Промисловість» (тримає зубчасте колесо). У цьому будинку зараз квартири, офіси, а також ресторан, де встановлений ретротелефон.
Вілла Богдана Весоловського у Стрию
Богдан Весоловський – український співак, композитор легкого жанру довоєнного Львова. Перший український джазмен. Деякий час він жив у Стрию. Вілла, в якій він мешкав (Чорновола, 11), одна з найкрасивіших у місті, з дерев’яними даховими конструкціями. На ній встановили меморіальну дошку.
Канцелярія Роберта Домса у Бориславі
Ще одна вілла з шатровим дахом і дерев’яними конструкціями – колишня канцелярія Роберта Домса у Бориславі (вул. Шевченка, 165). Львівський підприємець Роберт Домс був не тільки відомим пивоваром, але й власником нафтових і озокеритних родовищ у Бориславі. У цьому будинку працював його офіс. Зараз це багатоквартирний житловий будинок.
Школа мистецтв у Ходорові
Один з колишніх особняків у Ходорові на вул. Шевченка, 42 тепер служить приміщенням школи мистецтв. До речі, місто не дає пропасти колишнім панським віллам. У схожому будинку працює також магістрат, а в трохи більшому – школа.
Дитячий садочок у Нижанковичах
Колишню віллу в Нижанковичах пристосували для дитячого садочку-ясел. Дерев’яний ґанок помальований у синій колір. Цим кольором згодом доповнили й інші елементи фасаду.
Прокуратура у Кам’янці-Бузькій
Найцікавіші старі будинки Кам’янки-Бузької розташовані на центральній вулиці Незалежності. Там і ратуша, і модерністичний Народний дім, і краєзнавчий музей та багато інших. Серед несподіваних нинішніх резидентів таких старих вілл – прокуратура. Такі перлини є у кожному населеному пункті, навіть у малих селах. Просто люди за щоденними клопотами не помічають їхньої втраченої краси. А теперішні власники не розуміють цінності і замість збереження і популяризації своєї місцевої історії бездумно її знищують.
Шановні відвідувачі!
Ми раді вітати Вас на офіційному сайті Львівської районної державної адміністрації. Достовірні новини, корисна інформація, все те, чим на даний момент живе Львівський район – все це для Вас.
Особистий прийом громадян начальниці Львівської РВА Христини Замули проводиться першої та третьої п’ятниці місяця за попереднім записом за номером телефону: (068) 462 36 87